W wieku 92 lat zmarła s. Germana Janina Wysocka, urodzona w Kaczynie sercanka, która przez 27 lat posługiwała w Pałacu Apostolskim przy Janie Pawle II.
– Już w czasie komunizmu ciocia zaczęła tam pracować – wspominał pan Paweł Wysocki w archiwalnym reportażu Radia Kielce „Dziękujemy Ojcze Święty, u nas wszystko dobrze”.
– Praktycznie przez cały pontyfikat św. Jana Pawła II gotowała w kuchni dla papieża i wszystkich Jego gości. Nie raz mówię synom, że ciocia można powiedzieć, wykarmiła cały świat, bo przecież do Watykanu przyjeżdżali prezydenci, królowie, oficjele ze wszystkich krajów – wspomina.
– Widziałam tę słynną kuchnię – wspominała w tym samym reportażu pani Agnieszka Wysocka.
– To była duża kuchnia, a na uboczu było takie małe pomieszczenie z przepięknym kredensem i taki maleńki, skromny stoliczek. Ciocia opowiadała nam, że tam właśnie Ojciec Święty jadał śniadania, gdy nie były oficjalne. Przychodził i mawiał do niej: „No to co, Jańcia, dzisiaj będziemy jeść?” – opowiadała.
– Jak przyjeżdżałem do cioci, to miałem taką słowną przepustkę, wystarczyło się powołać na siostrę Germanę w bramie i wjeżdżało się do Watykanu – wspominał pan Paweł – Staraliśmy się cioci za często nie przeszkadzać, ale przyjeżdżaliśmy np. na Pasterki, czy inne uroczystości – opowiadał.
Siostra Germana Janina Wysocka urodziła się w 1931 roku. Do Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego wstąpiła w wieku 17 lat. Śluby wieczyste złożyła w Krakowie w 1966 r.
Jak podaje portal niedziela.pl, przez 55 lat życia zakonnego pracowała w kuchni. Początkowe cztery lata w domach Zgromadzenia, a następne pięć lat w Kurii Metropolitalnej w Krakowie, posługując kard. Karolowi Wojtyle. W 1970 r. została posłana do Rzymu, gdzie przez sześć lat pracowała w Domu Biskupim na Botteghe Oscure, a kolejne dwa lata w domu Kardynała Andrzeja Marii Deskura w Watykanie. Po wyborze kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową od 18 października 1978 r. zamieszkała ze wspólnotą sióstr w Pałacu Apostolskim i przez 27 lat była odpowiedzialna za przygotowywanie posiłków Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Po powrocie do Polski w 2005 r. jeszcze przez jedenaście lat kontynuowała pracę w kuchni, posługując metropolicie krakowskiemu kard. Stanisławowi Dziwiszowi. Srebrny jubileusz życia zakonnego s. Germana obchodziła 29 czerwca 1985 r., a złoty 29 maja 2010 r. w Krakowie.
Siostra Germana zmarła 17 października. Msza św. pogrzebowa będzie sprawowana we wtorek, 24 października, o godz. 9.30 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, przy ul. Garncarskiej 24. Siostra Germana spocznie na Cmentarzu Rakowickim.