Jak wyglądały prace archeologiczne, konserwatorskie i budowlane przy modernizacji Muzeum Archeologicznego w Wiślicy ? – między innymi tego będzie można się dowiedzieć podczas konferencji podsumowującej zakończone już prace. Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 24 października w wiślickim muzeum.
Jak przypomina dr Agnieszka Kowalska-Lasek, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach, którego oddziałem jest Muzeum Archeologiczne w Wiślicy, placówka została otwarta 26 czerwca 2022 roku.
– Przez rok zbieraliśmy doświadczenia, opinie, przyglądaliśmy się reakcji osób, które zobaczyły Wiślicę, no i był to czas dla osób, które naukowo Wiślicą się zajmowały, a więc prowadziły badania archeologiczne, prace konserwatorskie, aby te doświadczenia z projektu pozbierać, stworzyć referaty i z tymi prelekcjami przyjechać do Wiślicy raz jeszcze i podsumować, porozmawiać o tym, co się wydarzyło – mówi.
Gabriela Kiełtyka-Sołtysiak, kierownik Muzeum Archeologicznego w Wiślicy zapewnia, że wtorkowa konferencja będzie okazją do poznania tego miejsca od kuchni.
– Będziemy chcieli pokazać prace konserwatorskie, archeologiczne, czy budowlane i przybliżyć wszystkim zainteresowanym, jak to wyglądało od kuchni. Zwiedzający, którzy przyjeżdżają do Wiślicy, widzą efekt końcowy, ale nie mają pojęcia o pracach, które w trakcie się odbywały, i które były nie tylko dla naukowców, ale i dla nas, prowadzących projekty, ogromnym zaskoczeniem – zauważa.
Konferencja podsumowująca projekt Modernizacja Muzeum Archeologicznego w Wiślicy jako Oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach wraz z otoczeniem w celu zabezpieczenia i ochrony unikatowych obiektów dziedzictwa narodowego zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 rozpocznie się we wtorek, 24 października, o godz. 10.00. Wstęp jest wolny dla wszystkich zainteresowanych.
Program konferencji:
10.00 – powitanie gości przez Dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach – prof. dr. hab. Roberta Kotowskiego;
10.10 – prof. arch. Andrzej Kadłuczka, dr Dominik Przygodzki – Nowe Muzeum Archeologiczne w Wiślicy. Między kontemplacją sacrum a percepcją profanum;
10.40 – prof. dr hab. Andrzej Koss – Problematyka konserwatorska Muzeum Archeologicznego w Wiślicy;
11.10 – Andrzej Gołembnik – Ratownicze badania wykopaliskowe przy kolegiacie Narodzenia NMP w Wiślicy w sezonach 2019–2021;
11.40 – dyskusja;
12.00 – przerwa kawowa;
12.30 – dr hab. Mieczysław Stec, prof. ASP – Wczesnośredniowieczne relikty w kolegiacie wiślickiej. Konserwatorskie dzieje od czasu odkryć po współczesność;
13.00 – Małgorzata Godek – Problematyka konserwatorska podziemi kolegiaty w trakcie prac 2020–2021;
13.30 – dr Marek Wawrzkiewicz – Kościół Świętego Mikołaja w Wiślicy. Problematyka konserwatorska – nowe rozwiązania
14.00 – Paweł Krzysiek – Realizacja budowy w zakresie robót konstrukcyjno-budowlanych
14.30 – Gabriela Kiełtyka-Sołtysiak – Od wizji do rzeczywistości. Przebudowa Muzeum Archeologicznego w Wiślicy
15.00 – dyskusja;
15.20 – przerwa obiadowa.