Nowoczesna stacja monitoringu jakości powietrza została otwarta w Połańcu. Nowa instalacja zastąpi wysłużoną stację pomiarową. Obiekt znajduje się na terenie Zespołu Szkół. Celem tej inwestycji, sfinansowanej przez Enea Elektrownię Połaniec jest zwiększenie jakości pomiarów, ocen i prognoz stanu środowiska.
– Jako część Grupy Kapitałowej Enea, która w swojej strategii ma ochronę środowiska, angażujemy się we wszelkie inicjatywy, które idą w tym kierunku. Jako wytwórcy energii elektrycznej, ale i CO2 na tym terenie, możemy w pewien sposób zaprezentować mieszkańcom, że nasze działania są proekologiczne, że powietrze, które i my w pewien sposób współkształtujemy jest zdrowe – powiedziała prezes elektrowni Agnieszka Wojdan.
Barbara Toczko, zastępca dyrektora Departamentu Monitoringu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska informuje, że stacja będzie pracować w sposób ciągły, jest w stanie mierzyć nawet najdrobniejsze cząsteczki pyłu PM 10 i PM 2,5, które wdychamy. Im drobniejszy pył, tym głębiej trafia do organizmu, dlatego tak ważnej jest, aby wiedzieć jakie jest stężenie tego zanieczyszczenia w powietrzu – dodała.
Burmistrz Połańca Jacek Nowak podkreśla, że nowoczesna stacja badająca jakość powietrza wpisuje się w działania proekologiczne, realizowane przez gminę, co także ma wpływ na stan atmosfery. Są to m.in. inwestycje w termomodernizację, odnawialne źródła energii. Gmina dofinansowuje wymianę starych kotłów i wspomaga edukację ekologiczną uczniów.
Stacja monitoringu jakości powietrza kosztowała prawie 680 tys. zł. Została włączona do sieci Państwowego Monitoringu Środowiska. Z zebranych danych korzystać mogą nie tylko pracownicy elektrowni, ale przede wszystkim mieszkańcy. Pomiary można śledzić m.in. poprzez stronę internetową Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także poprzez aplikację Miasta i Gminy Połaniec, w specjalnej zakładce – jakość powietrza.