Młodzi ludzie coraz więcej czasu spędzają przed komputerami i telefonami. Aby temu zaradzić, potrzebna jest pomoc dorosłych. Badania CBOS wykazały, że wzrosła liczba osób, korzystających z urządzeń mobilnych powyżej dziewięciu godzin dziennie. W 2013 roku było to 2 proc., a w 2021 już 9 proc.
Łukasz Niewczas, zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach zwraca uwagę na fakt, że młodzież może być uzależniona zarówno od portali społecznościowych, jak i od gier. Pomóc mogą rodzice, którzy powinni bardziej uatrakcyjniać świat, który jest poza ekranem.
– Nie powinno to ograniczać się do komend: „Zostaw telefon, bo będziesz miał karę”. Dorośli powinni zaproponować w zamian wyjazd do parku trampolin, spacer bądź basen. Wiadomo, że może się to spotkać z wetem ze strony młodego człowieka. Myślę, że w takich sytuacjach rodzic nie powinien odpuszczać – zaznacza Łukasz Niewczas.
Z postępu cywilizacyjnego mogą wynikać zaburzenia lękowe, a także przewlekły stres wśród nastolatków. Małgorzata Gąsior, psycholog w Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Piekoszowie podkreśla, że w obecnych czasach bardzo ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne.
– Ważna jest dbałość o odpoczynek i relaks, podczas którego nie będziemy korzystać z urządzeń elektronicznych. Ponadto, musimy zadbać o kontakty z ludźmi, którzy stanowią dla nas dobrą energię – dodaje psycholog.
Te i inne tematy były poruszane podczas II Forum Zdrowia Psychicznego dla młodzieży. Stefan Bąk, członek zarządu powiatu uważa, że warto podejmować takie tematy.
– Pandemia poczyniła szkody, więc musimy więcej mówić o zdrowiu psychicznym. Niektórym jest łatwiej, a niektórym trudniej. Chcemy przedstawić narzędzia, jakimi dysponują specjaliści tak, aby młodzież nawiązywała kontakty i relacje międzyludzkie wróciły na właściwe tory – dodaje Stefan Bąk.
Spotkanie, w którym uczestniczyła także młodzież z powiatu kieleckiego, zostało zorganizowane w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach.