„Janusz Kamocki. Sandomierzanin, patriota, etnograf” – to tytuł wystawy, której wernisaż odbędzie się w czwartek (26 października) w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.
– Ekspozycja ma charakter biograficzny, a jednocześnie stanowi hołd dla tej postaci, darczyńcy naszego muzeum – powiedział dyrektor instytucji Mikołaj Getka-Kenig.
Janusz Kamocki pochodził z ziemiańskiej rodziny, która swój majątek miała w obecnych granicach administracyjnych Sandomierza. Był badaczem, popularyzatorem wiedzy o kulturach dalekowschodnich, muzealnikiem, żołnierzem Armii Krajowej. Zmarł dwa lata temu.
Jeszcze za swojego życia przekazał do Muzeum Zamkowego zbiory o wartości historycznej i artystycznej. To m.in. obrazy i dokumenty, odznaczenia, warszawskie srebra, pamiątki rodzinne, np. listy. To wszystko można będzie zobaczyć na wystawie w zamku, ale będą też inne eksponaty, m.in. drewniane rzeźby z Indonezji wypożyczone z Muzeum Etnograficznego w Krakowie, będzie też rekonstrukcja salonu dworu w Podgaju – majątku Kamockich.
Zaprezentowane zostaną również obiekty związane z działalnością naukową Janusza Kamockiego i jego wyjazdami. Ciekawostką jest krzyż pochodzący ze zbiorów rodzinnych, na który przysięgali powstańcy.
Obecnie w zbiorach Muzeum Zamkowego jest w sumie 1,5 tys. różnych obiektów przekazanych przez Janusza Kamockiego. Jego spadkobiercy w dalszym ciągu przekazują kolejne przedmioty, które wzbogacają zbiory muzeum.
Otwarcie wystawy w czwartek (26 października) o godz. 17.00.