Kielecka rada miasta podczas nadzwyczajnego posiedzenia (czwartek, 26 października) wybrała ławników do sądów powszechnych. Rajcy wybrali 49 ławników do Sądu Okręgowego, w tym jedną osobę do Okręgowego Sądu Pracy. Oprócz tego wybrano też 6 osób do Sądu Rejonowego, w tym 4 ławników do Rejonowego Sądu Pracy.
Nadzwyczajny tryb był podyktowany tym, że rada miasta w głosowaniu tajnym musi wskazać ławników najpóźniej do końca października w roku kalendarzowym, w którym upływa kadencja dotychczasowych ławników.
Jarosław Karyś, przewodniczący rady miasta przypomina, że ławnicy sądów powszechnych w istotny sposób uzupełniają werdykty sędziów oraz innych osób oceniających sprawy sądowe. – Myślę, że dzisiejsza sesja, w toku której wyłonieni zostali ławnicy da gwarancję, że rozpatrywane przez nich sprawy i podejmowane werdykty będą zapadać zgodnie z obowiązujący prawem i sprawiedliwie dla każdej ze stron – podkreśla.
– Pamiętajmy, że są to osoby nieskazitelne, ponieważ nawet bycie ukaranym mandatem sprawia, że osoba kandydująca do pełnienia takiej funkcji traci możliwość zostania ławnikiem – dodaje przewodniczący.
Nowa kadencja ławników sądów powszechnych obejmie lata 2024-2027. Warto wspomnieć, że prezes Sądu Okręgowego w Kielcach zgłosił zapotrzebowanie na 77 ławników. Jednak 27 kandydatur odrzucono z uwagi na kwestie formalne.
Ławnikiem może zostać obywatel Polski, który ma więcej niż 30, ale nie więcej niż 70 lat, przynajmniej średnie wykształcenie i nieskazitelny charakter. Musi wykazać się zaświadczeniem o niekaralności i informacją o stanie zdrowia oraz mieszkać lub pracować w miejscu kandydowania co najmniej od roku. Konieczne jest też zebranie 50 podpisów osób, które udzielą przyszłemu ławnikowi poparcia.