Obrazy, dokumenty, odznaczenia, srebra, pamiątki rodzinne jak np. listy, fotografie – te i wiele innych eksponatów można oglądać na wystawie w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu poświęconej Januszowi Kamockiemu, wybitnemu etnografowi, żołnierzowi AK, muzealnikowi, człowiekowi związanemu z Sandomierzem.
Jego kariera jako badacza rozpoczęła się od pracy nad dawnym strojem sandomierskim. Kamocki zajmował się także Podhalem oraz kulturami dalekowschodnimi. Na ekspozycji można zobaczyć dwie rzeźby indonezyjskie przedstawiające kobietę i mężczyznę w strojach lokalnych. Są także zdjęcia Janusza Kamockiego z jego innych podróży naukowych.
Jak powiedział Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor zamku w Sandomierzu i prof. Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, wystawa jest ważna nie tylko ze względu na postać Janusza Kamockiego i jego miejsca w historii Sandomierza, jak również jego rodziny, ale także z powodu wielkiego daru pamiątek, jakie przekazał na rzecz Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.
Jest to 1,5 tys. różnych obiektów, na bazie których przygotowana została ekspozycja. Wystawa ma charakter biograficzny, ale nie brakuje w niej elementów, które przenoszą zwiedzającego w czasie i przypominają o polskim ziemiaństwie. Na wystawie odtworzony został salon dworu ziemiańskiego w Podgaju – majątku Kamockich.
– Chcieliśmy odtworzyć atmosferę przedwojennego dworu ziemiańskiego poprzez fotografie, na których jest m.in. Halszka Kamocka, matka Janusza Kamockiego, stół , zastawa i bibeloty – powiedziała Karolina Gara, która wraz z dr hab Tomisławem Giergielem tworzy zespół kuratorski dla tej wystawy.
Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec stwierdził, że jest bardzo zadowolony z tego, iż muzeum przypomniało tak szczególną postać, jak Janusz Kamocki, którego znał osobiście i uważa go za człowieka o bogatym dorobku. Zapamiętał go jako osobę życzliwą, pełną energii , zawsze podkreślającą swoje związki z Sandomierzem, który często odwiedzał. Janusz Kamocki jest Honorowym Obywatelem Miasta Sandomierza.
Podczas wernisażu dr Marcin Chorązki z Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie wygłosił wykład pt. „Codzienność rodzin ziemiańskich w niemieckim systemie okupacyjnym na przykładzie mieszkańców dystryktu radomskiego Generalnego Gubernatorstwa” .
Na wystawie oprócz kolekcji Muzeum Zamkowego są także eksponaty ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Fotografii w Krakowie, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Długosza w Sandomierzu, Galerii Antyków Majsak, z urzędu miasta oraz ze zbiorów córki bohatera wystawy Joanny Kamockiej.
Honorowy patronat nad wystawą objął minister kultury Piotr Gliński. Ekspozycja czynna będzie do połowy stycznia przyszłego roku.