W Sandomierzu, kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków rozpocznie się w najbliższą niedzielę i potrwa do 2 listopada. Organizuje ją po raz 31. Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego.
Kwestujących można będzie spotkać w godzinach od 10.00 do 16.00, pierwszego dnia tylko na cmentarzu katedralnym, a w kolejnych na wszystkich sandomierskich cmentarzach, czyli świętopawelskim i komunalnym.
Jak mówi Janusz Sobolewski, prezes stowarzyszenia, zainteresowanie udziałem w kweście jest bardzo duże. Zgłosiło się prawie 250 uczniów i nauczycieli ze szkół ponadpodstawowych, a oprócz tego władze miasta, radni, pracownicy instytucji kultury.
Pieniądze z tegorocznej kwesty będą przeznaczone na renowację dwóch zabytkowych nagrobków i dwóch płyt nagrobnych na cmentarzu katedralnym, jak również na tzw. lifting około 30, odrestaurowanych we wcześniejszych latach obiektów cmentarnych. Jak zaznacza Janusz Sobolewski, są to na razie wstępne plany, ich realizacja zależeć będzie od budżetu komitetu oraz od ustaleń członków stowarzyszenia z konserwatorami zabytków.
Kwesta odbędzie się także w Goźlicach w gminie Klimontów, na cmentarzu parafialnym założonym w 1811 roku. Zbieranie datków do puszek odbywać się będzie 1 listopada, w godzinach od 8 do 17. Rafał Staszewski, prezes Stowarzyszenia „Nasze Dziedzictwo Ossolin” stwierdził, że zawsze może liczyć na wysoką frekwencję zaangażowanych w tę akcję. Będzie ok. 150 wolontariuszy – to uczniowie trzech szkół podstawowych w Goźlicach, Ossolinie i Lipniku, jak również Koła Gospodyń Wiejskich z Usarzowa, Wilkowic oraz z miejscowości Śniekozy, jak również strażacy z jednostki Ossolin-Wilkowice.
Kwesty w Goźlicach odbywają się od 12 lat, w tym czasie udało się odrestaurować pięć nagrobków, z czego trzy to duże obiekty, których renowacja wykonywana była etapami. Teraz najpilniejszy jest remont nagrobka rodziny Ossolińskich z XIX wieku.