Kisili kapustę, wspólnie wypiekali staropolski chleb – w Zespole Szkół w Staszowie rozpoczęto realizację projektu „Powrót do tradycji w Staszicówce”.
Jak powiedział Jerzy Jabczuga, dyrektor Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica, tegoroczna oferta liceum została wzbogacona o nowy kierunek: turystyka i ekologia. Z myślą o uczniach z tej klasy oraz wszystkich innych zainteresowanych, postanowiono zapoznać młodzież z szerokim zakresem działań związanych z ekologiczną uprawą i produkcją zdrowej żywności.
– Szkoła nawiązała także współpracę z Kołem Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy z Turska Małego oraz właścicielem gospodarstwa ekologicznego, Bogdanem Chorabą. To inicjatywa, która ma na celu przybliżenie uczniom różnych aspektów związanych z produkcją ekologiczną. Wizyta pana Choraby pozwoliła uczniom na zrozumienie, czym dokładnie jest produkcja ekologiczna,. Młodzież miała okazję do zapoznania się z odmianami zbóż, które uprawia na swoim gospodarstwie. Koło Gospodyń Wiejskich również aktywnie włączyło się w edukowanie, prezentując uczniom cały proces kiszenia kapusty. Rozpoczęto od przygotowania beczki, a uczniowie uczestniczyli w ubijaniu i szatkowaniu warzyw, aby przybliżyć im tę tradycyjną technikę przygotowywania żywności – dodał.
Agnieszka Borowska, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy w Turska Mała, podkreśliła znaczenie takich projektów, mówiąc, że są one niezbędne do nauczania przywiązania i szacunku do tradycji, jednocześnie sprzyjając integracji. Dodała również, że tradycja jest głęboko zakorzeniona w ich grupie, a panie i panowie chętnie dzielą się nią i przekazują ją młodszym pokoleniom.
– Nasze koło obejmuje aż cztery pokolenia, nasza najstarsza członkini ma 94 lata, a najmłodsza zaledwie 12. Od samego początku naszym mottem jest: Tradycja łączy ludzi – podkreśliła przewodnicząca.
Uczniowie Julia i Szymon podzielili się z nami swoimi przemyśleniami na temat spotkania z tradycją i uczestnictwa w warsztatach związanych z przygotowywaniem zdrowej żywności.
– Obecnie wiele procesów zostało zmechanizowanych, podczas gdy przy kiszeniu kapusty konieczne jest wykonywanie większości czynności ręcznie, tak jak to miało miejsce w przeszłości. Poza tym, to spotkanie uświadamia, jak bardzo nasza żywność obecnie jest modyfikowana i że warto umieć przygotować coś, co będzie pozbawione niepotrzebnych dodatków – mówili.
Projekt zakłada kolejne spotkania dotyczące dawnych tradycji.