Wolontariusze i sympatycy Stowarzyszenie Inicjatywa Świętokrzyska kwestują przed cmentarzem Starym w Kielcach na rzecz odbudowy nagrobka dr. Władysława Buszkowskiego. Zmarły 1 listopada 1920 roku lekarz był inicjatorem i pomysłodawcą budowy w Kielcach szpitala dziecięcego przy ulicy Langiewicza.
Renata Janik, prezes stowarzyszenia informuje, że nagrobek dr Władysława Buszkowskiego jest w złym stanie technicznym i konieczna jest jego odbudowa.
– Grób, w którym spoczywa Władysław Buszkowski na pewno zasługuje na to, by go odnowić. Dzięki naszej inicjatywie, czyli Stowarzyszenia Inicjatywa Świętokrzyska, ale też kwerendzie, którą wykonała prof. Urszula Oettingen, grób ten został wpisany przez Instytut Pamięci Narodowej Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, do ewidencji grobów weteranów. Kwestujemy w tym roku właśnie na rzecz odnowienia, a w zasadzie na postawienie nowego nagrobka – dodała Renata Janik.
Marek Buszkowski, wnuk Władysława Buszkowskiego przyznaje, że jego dziadek jest postacią zasłużoną dla kieleckiej społeczności.
– Kupił pierwszą cegiełkę pod budowę szpitalika dziecięcego w Kielcach. Przez te wszystkie lata szpital się rozrastał, a w jego murach leczone były tysiące dzieci. Dlatego uważam, że jak najbardziej zasługuje na to, by jego grób został zrekonstruowany – powiedział Marek Buszkowski.
Kwesta odbywa się na Cmentarzu Starym i Wojskowym przy ulicy Ściegiennego w Kielcach. Potrwa do czwartku, 2 listopada.
Władysław Buszkowski zmarł śmiercią tragiczną 1 listopada 1920. Jego mogiła znajduje się na cmentarzu wojskowym przy ulicy Ściegiennego w Kielcach.
Doktor Władysław Buszkowski (1884-1920) był lekarzem, kapitanem Legionów Polskich, członkiem Rady Miejskiej w Kielcach, ordynatorem oddziału wewnętrznego męskiego w szpitalu św. Aleksandra w Kielcach. Pracując w szpitalu dla dorosłych, ubolewał nad losem chorych dzieci, leczonych w ciężkich warunkach szpitalnych. Obserwując olbrzymią śmiertelność wygłodniałych dzieci, dziesiątkowanych przez dur, biegunkę, szkarlatynę, gruźlicę, widział potrzebę powstania oddzielnego szpitala dla dzieci. Był inicjatorem powstania Towarzystwa Przyjaciół Szpitala Dziecięcego. Zorganizował również akcję „kropla mleka” dla biednych matek. Z jego inicjatywy zakupiono także karetkę pogotowia, wybudowano pralnię dla najuboższych i łaźnię miejską.