Po raz 31. w Sandomierzu odbywa się kwesta na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków. Wolontariusze są na wszystkich trzech cmentarzach tj. katedralnym, komunalnym i świętopawelskim.
Organizatorem akcji jest Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego. Wspierając kwestę można dostać okolicznościową naklejkę, broszurę z informacjami o działalności i dokonaniach stowarzyszenia oraz folder dotyczący cmentarza katedralnego. Do nabycia jest także książka dotycząca tej nekropolii autorstwa Janusza Sobolewskiego, prezesa Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego.
Osoby odwiedzające najstarszy cmentarz w mieście, czyli katedralny, chętnie wrzucają pieniądze do puszek. W przeszklonej skarbonce dominują papierowe banknoty. Jak mówią, warto pamiętać o ludziach i miejscach, które o nich przypominają. My Polacy zawsze mieliśmy w pamięci przodków i nasze korzenie – dodają. Jedna z sandomierzanek stwierdziła, że na cmentarz katedralny przychodzi od dziecka, aby podziwiać zabytkowe nagrobki, spacerować wśród tej wyjątkowej architektury, dlatego zawsze dorzuca się do kwesty, by ocalić naszą historię dla następnych pokoleń.
Najmłodszym kwestującym jest 9. letni Kacper Paliński, który zbiera pieniądze wraz ze swoją mamą Kingą Kędziorą, wicedyrektorem Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Chłopiec powiedział, że uczestniczy w kweście ponieważ nie chce, by cmentarne zabytki zupełnie się rozpadły. Dodał, że w tamtym roku uzbierał aż dwie puszki pieniędzy i chce to powtórzyć.
Waldemar Białousz, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie oraz przedstawiciel Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego kwestuje już od lat. Zauważył, że potrzeby jeśli chodzi o renowację nagrobków są ogromne. Kwesta daje możliwości ratowania tych najbardziej zniszczonych .
– To są wyjątkowe zabytki. Jeżeli pozwolimy, by niszczały, będzie to proces nieodwracalny. Dlatego zachęcamy do wspierania naszej kwesty – dodał.
Cmentarz katedralny w Sandomierzu był założony w 1792 roku. Należy do najstarszych w Polsce. Jest tu ponad 300 zabytkowych nagrobków pochodzących z XIX i początku XX wieku. Najstarszy pochodzi z 1804 roku, a ponad 225 obiektów powstało przed 1915 rokiem.
W tym roku Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego odnowił 4 zabytkowe nagrobki na cmentarzu świętopawelskim założonym w 1810 roku. Koszt prac wyniósł prawie 80 tysięcy złotych.
Dzisiejsza kwesta potrwa do godziny 16.00 i będzie kontynuowana jutro (2 listopada).