Kolejne gminy z powiatu kieleckiego podpisały w piątek (3 listopada) umowy z władzami województwa na sfinansowanie utworzenia, remontów i doposażenia świetlic wiejskich.
Marszałek Andrzej Bętkowski podkreśla, że przez cały tydzień podpisywał umowy z gminami z całego regionu.
– Pieniądze przeznaczamy na miejsca, które umożliwiają integrację społeczności lokalnej. Zależy nam na tym, by nie były one zatomizowane, lecz miały możliwość organizacji różnych wydarzeń kulturalnych, patriotycznych. Cieszymy się, że te projekty cieszą się tak dużym zainteresowaniem – mówi.
Wicemarszałek Renata Janik zaznacza, że choć jednostkowa pomoc to maksymalnie 500 tys. zł, to jest ona bardzo potrzebna.
– Są to projekty, dzięki którym powstają świetlice wiejskie, czyli miejsca integracji. Tam spotykają się panie z kół gospodyń wiejskich, dzieci, członkowie stowarzyszeń – akcentuje wicemarszałek.
Senator Krzysztof Słoń mówi, że troska o społeczności obszarów wiejskich przejawia się nie tylko w inwestowaniu w infrastrukturę drogową czy techniczną, która poprawia warunki życia mieszkańców.
– Chodzi też o infrastrukturę społeczną, która umożliwia dobre życie. Chodzi nam o to, by integrować społeczność, rozwijać lokalny patriotyzm, ale też mieć wpływ na wychowywanie dzieci. Pokazywać im, że Polacy chcą się spotykać, rozwijać swoje zainteresowania – podkreśla parlamentarzysta.
Pieniądze na utworzenie Domu Rzemiosła w Podmąchocicach otrzymała m.in. gmina Górno. Wójt Przemysław Łysak mówi, że to najmniejsza miejscowość, która potrzebowała takiego miejsca integracji. Świetlica będzie też służyć turystom.
– Powstanie w malowniczym miejscu, u podnóża Radostowej, góry domowej Stefana Żeromskiego. Niedawno gmina zagospodarowała teren wokół, powstał plac zabaw, postawiliśmy ławeczki, zadaszone wiaty. Teraz chcemy zbudować drewnianą świetlicę, w stylu domu znakomitego pisarza – mówi włodarz.
W gminie Bieliny, dzięki dotacji uda się kupić meble, sprzęt multimedialny i inne elementy wyposażenia do świetlicy wiejskiej w Makoszynie. Wójt Sławomir Kopacz mówi, że powstała ona w tym roku i służy także strażakom ochotnikom, pełniąc funkcję remizy.
– Dobrze się nam to skomponowało, że teraz świetlicę możemy kompleksowo wyposażyć. Dodatkowo zakupimy baterie fotowoltaiczne. Budynek już takie posiada, jednak pompa ciepła wymaga dosyć dużej produkcji energii, dlatego musimy jeszcze zainwestować w fotowoltaikę – zaznacza.
W piątek (3 listopada) umowy podpisano z przedstawicielami gmin: Raków, Stawczyn, Bieliny, Miedziana Góra, Chmielnik, Mniów, Górno, Piekoszów i Daleszyce.