Osoby aktywne zawodowo uważają, że starość zaczyna się w wieku 76 lat, a dla będących na emeryturze granica ta przesuwa się do 83 lat – wynika z raportu „Długie jutro”. Przyszli emeryci liczą na dożycie do 88 lat.
Jak dodano, przyszli emeryci liczą na dożycie do 88 lat, choć realnie zakładają, że przeżyją 80 lat. Natomiast ci, którzy już korzystają z emerytury, aspirują do 90 lat, przewidując, że doczekają 85 lat.
Z raportu wynika, że w kontekście gotowości na długie życie Polska plasuje się na 8. miejscu wśród państw biorących udział w badaniu – 39 proc. respondentów wskazało, że są całkowicie lub bardzo na nią przygotowani. Najbardziej gotowi na długowieczność okazali się mieszkańcy Rumunii (73 proc.), Hiszpanii (60 proc.) oraz Grecji (50 proc.), najmniej z kolei – Turcji (33 proc.) i Japonii (20 proc.).
Według raportu, Polacy mają głęboką świadomość tego, że o relacje należy dbać i je pielęgnować, „ponieważ są jedną z najpewniejszych i najlepszych inwestycji na przeżycie długiego i wartościowego życia”. Jak dodano, ponad trzy czwarte respondentów z Polski czuje się częścią jakiejś społeczności, a blisko trzy czwarte poświęca dużo czasu przyjaciołom. Z kolei niemal 60 proc. deklaruje, że ma wielu znajomych, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.
Raport „Długie jutro” został opracowany na podstawie badania na zlecenie Grupy Nationale-Nederlanden. Bazuje on na analizie odpowiedzi 11 585 osób w tym 1 102 mieszkanek i mieszkańców Polski. Badanie ilościowe przeprowadzono za pomocą metody CAWI między styczniem a lutym 2023 r.