Muzeum Archeologiczne w Wiślicy jest kolejną instytucją kultury w województwie świętokrzyskim, w której powstała Niebieska Strefa, czyli specjalny systemy komunikacji wspierający m.in. osoby w spektrum autyzmu w poruszaniu się po tego typu placówkach.
Gabriela Kiełtyka–Sołtysiak, kierownik instytucji informuje, że Niebieska Strefa jest odpowiedzią na niedostateczne dostosowanie przestrzeni kulturalno – publicznej do potrzeb osób w spektrum autyzmu.
– Nadmiar bodźców w miejscach publicznych, a także trudności komunikacyjne osób autystycznych, czy problemy w odnalezieniu się w nowej sytuacji i miejscu sprawiają, że te osoby potrzebują pomocy, aby czuć się bezpiecznie w przestrzeni publicznej – mówi Gabriela Kiełtyka–Sołtysiak.
Wdrożenie Niebieskiej Strefy obejmuje oznakowanie niebieskimi tablicami budynku, aby osoby zwiedzające wiedziały, że jest to strefa bezpieczna i przyjazna dla osób w spektrum autyzmu. Ponadto przy recepcji zamontowano specjalne karty magnetyczne, które zastępują komunikację słowną.
Jak wyjaśnia Gabriela Kiełtyka–Sołtysiak, jeżeli muzeum będzie chciała zwiedzić osoba w spektrum autyzmu, a będzie się bała rozmawiać z naszymi pracownikami, wówczas bierze te kartę magnetyczną, pokazuje osobie w kasie i otrzyma bilet bez konieczności rozmowy.
– Naszą wystawę można zwiedzać z przewodnikiem. W Niebieskiej Strefie oczywiście jest możliwość kupienia biletu z przewodnikiem, ale też i zwiedzenia wystawy z przewodnikiem audio. Wówczas wystawę można oglądać na spokojnie, we własnym tempie i bezstresowo. Ponadto w całej strefie zainstalowano niebieskie strzałki z kierunkiem zwiedzania ekspozycji. Są również ostrzeżenia o możliwości pojawienia się światła, czy głośnej muzyki – wyjaśnia Gabriela Kiełtyka–Sołtysiak.
Do końca roku Niebieskie Strefy zostaną wdrożone w 14. świętokrzyskich placówkach kulturalnych i społecznych. W tej chwili działają już one m.in. w: Teatrze im. Stefana Żeromskiego, Kieleckim Centrum Kultury, Poczytalni na Dworcu Autobusowym w Kielcach, Kinie Moskwa, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza, Instytucie Dizajnu oraz Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach oraz w Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” w Starachowicach.