Jak wygląda zielona rewitalizacja po kielecku? Można się przekonać odwiedzając Rynek. Z centralnego placu miasta, ekipy remontowe, przy użyciu koparki usunęły rosnące tam żywopłoty i stojące obok nich ławki.
Informacje na temat sposobu prowadzenia prac rewitalizacyjnych otrzymaliśmy od naszych słuchaczy. Warto zaznaczyć, że w miejscu obu wyrwanych żywopłotów mają być posadzone nowe krzewy, które zgodnie z realizowanym projektem stworzą „enklawę zieleni przed urzędem miasta”.
Na sprawę zwrócił uwagę radny Marcin Stępniewski z klubu Prawa i Sprawiedliwości, który wskazuje, że zielona rewitalizacja do tej pory polega głównie na zastępowaniu istniejącej zieleni nowymi nasadzeniami lub budowaniu betonowych ławek i ścieżek na terenie gdzie do tej pory rosły kwiaty i krzewy. Przykładem jest teren w pobliżu synagogi, w pasie rozdziału dwóch jezdni al. IX Wieków Kielc.
– Po tym jak dotarły do mnie informacje o tym, że rosnące przed ratuszem krzewy są usuwane za pomocą koparki skontaktowałem się z wydziałem gospodarki komunalnej i ochrony środowiska urzędu miasta. Otrzymałem informację, że jeden z pracowników wydziału pojawi się na miejscu i sprawdzi w jaki sposób prowadzone są prace w tym miejscu, a także czy krzewy, które mają trafić w inne części miasta nie zostały uszkodzone i zostaną prawidłowo przesadzone – mówi.
Radny przyznaje, że sposób w jaki wykopywane i przenoszone są krzewy może budzić obawy o ich późniejszy stan.
– Faktycznie wyglądało to dość drastycznie. Tym bardziej, że wykorzystano do tego celu koparkę. Jednak mam nadzieję, że rośliny zostaną przeniesione tak by mogły służyć mieszkańcom Kielc – dodaje Marcin Stępniewski.
Przypomnijmy, że tzw. zielona rewitalizacja śródmieścia Kielc, oprócz Rynku i terenu przy dawnej synagodze, obejmuje też ul. Bodzentyńską wraz z placem przed kościołem św. Wojciecha oraz skwer im. Ireny Sendlerowej. Władze miasta, na realizację projektu pozyskały wsparcie z Programu Inwestycji Strategicznych. Przedsięwzięcie ma zakończyć się w kwietniu 2024 r. Łączna wartość wszystkich czterech zadań to prawie 22 mln zł.