Pomnik Ofiar Totalitaryzmu Niemieckiego i Sowieckiego zostanie odsłonięty w piątek (10 listopada) w Łubnicach, w powiecie staszowskim.
Znajduje się on w miejscu, w którym wcześniej stał propagandowy pomnik upamiętniający Armię Czerwoną. Został zdemontowany 12 października tego roku, w obecności prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Karola Nawrockiego.
Nowy monument ustawiono na mocy porozumienia IPN z władzami gminy. Ma prostą formę, na dwustopniowej podstawie znajduje się tablica z inskrypcją, a całość wieńczy strzelista kolumna. Robert Piwko, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej zwrócił uwagę, że nowy pomnik odzwierciedla prawdę historyczną, w przeciwieństwie do poprzedniego, który ją zakłamywał.
– Ten obiekt przywraca pamięć o wydarzeniach związanych z II wojną światową, z historią Ziemi Sandomierskiej, która jest dzisiaj częścią województwa świętokrzyskiego. Stoi w szczególnym miejscu, przy ruinach XVII – wiecznego pałacu Lubomirskich, który w sposób barbarzyński zniszczyli Sowieci w 1944 roku – zaznaczył
W odsłonięciu nowego pomnika weźmie udział m.in. Joanna Sulej-Piskorz, zastępca dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN oraz władze gminy Łubnice. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 10.00.
W latach 1944–1945 przez Łubnice przebiegała linia frontu. Poległo tam wielu żołnierzy Armii Czerwonej. W 1946 r. ich szczątki przeniesiono na cmentarz w Stopnicy. Powstały w Łubnicach pomnik miał „upamiętniać” ich walkę.
Instytut Pamięci Narodowej systematycznie usuwa posowieckie pomniki na mocy ustawy dekomunizacyjnej. W ciągu roku na terenie całego kraju zdemontowano 38 propagandowych obiektów, zostało ich około 20.