Poszukiwanie znaku Orła Białego na przedmiotach znajdujących się w kolekcji Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu – to propozycja tej instytucji na spędzenie Święta Niepodległości.
W sobotę i niedzielę (11-12 listopada) przychodząc do Domu Długosza można będzie otrzymać mapę, która poprowadzi zwiedzającego do poszczególnych eksponatów, na których widnieje Orzeł Biały, który utrwalił się jako symbol Rzeczypospolitej. W zbiorach Muzeum Diecezjalnego jest kilkanaście interesujących i cennych obiektów z wizerunkiem Orła Białego.
Jak poinformowała kustosz Urszula Stępień, herb Polski wygrawerowany jest na stopie Relikwiarza Drzewa Krzyża Świętego, który ofiarował do sandomierskiej kolegiaty król Władysław Jagiełło. Z kolei na karcie rękopiśmiennej biblii z XIV wieku widnieje herb królewski Kazimierza Wielkiego. Orzeł wyobrażony jest na sztandarze powstańców styczniowych z 1863 roku, wykonano go techniką aplikacji, z białej tkaniny jedwabnej, z wykorzystaniem szklanych koralików i nici metalowej. Ciekawym obiektem jest także rzeźba, którą ks. Jan Wiśniewski zakupił w 1929 r. w Krakowie. Jest dziełem Piotra Kozakiewicza z 1878 r.
Temat rzeźby przypomina o szczególnym zainteresowaniu Piusa IX sprawami Polski. Rzeźba przedstawia papieża, który wznosi prawą dłoń w geście błogosławieństwa, lewą zaś położył na pochylonej głowie klęczącej kobiety, która uosabia Polskę zniewoloną i ciężko doświadczoną w powstaniach narodowych. O kolana klęczącej wsparta jest herbowa tarcza z wyobrażeniem Orła, Pogoni, Archanioła, symbolizująca nadzieję na przywrócenie całości przedrozbiorowej Rzeczypospolitej – wspólnoty Korony, Litwy i Rusi. Na cokole umieszczono napis: „Cierpliwości, stałości, odwagi”.
Muzeum Diecezjalne jest w sobotę (11 listopada) czynne od godziny 9.00 do 15.30, a w niedzielę (12 listopada) od 13.30 do 15.30.