W Łoniowie odbędzie się w czwartek (16 listopada) uroczysty pogrzeb żołnierza niezłomnego podporucznika Władysława Żwirka. Jego szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w ramach działań Instytutu Pamięci Narodowej w październiku 2020 roku.
Pogrzeb będzie mieć charakter państwowy. Uroczystości rozpoczną się mszą świętą w kościele św. Mikołaja w Łoniowie o godz. 11.00, po której zebrani przejdą na cmentarz, gdzie odbędzie się ceremonia pogrzebowa. Wezmą w niej udział przedstawiciele IPN z Kielc i Krakowa, władze samorządowe oraz uczniowie szkół.
Jak powiedział wójt gminy Łoniów Szymon Kołacz, będzie to duże wydarzenie dotyczące trudnego okresu historycznego po II wojnie światowej. Dla podkreślenia rangi uroczystości delegacje szkolne z Łoniowa i Sulisławic będą wraz z pocztami sztandarowymi swoich placówek. Także jednostki OSP wystawią poczty.
Władysław Żwirek ps. „Wysoki”, „Mały”, „Mirecki” ur. 15 listopada 1911 we Wnorowie. Był absolwentem Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego na warszawskich Bielanach i akademickim mistrzem Polski w rzucie oszczepem oraz nauczycielem. W 1933 r. ukończył Dywizyjny Kurs Podchorążych Rezerwy 2. Dywizji Piechoty Legionów przy 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach[ W kampanii wrześniowej 1939 ranny w obronie Lwowa. Na Sandomierszczyźnie działał w Narodowej Organizacji Wojskowej a do 1943 roku był komendantem Obwodu Sandomierskiego Narodowych Sił Zbrojnych. Po wkroczeniu Sowietów, zagrożony aresztowaniem, przedostał się na Lubelszczyznę. W październiku 1944 roku objął obowiązki Komendanta Powiatu NSZ Chełm. W marcu 1945 roku został mianowany szefem Oddziału I w Komendzie Ziem Wschodnich NSZ oraz Komendzie Okręgu NSZ Lublin. Pozostawał w stałym kontakcie z oddziałami leśnymi NSZ. W lipcu 1945 roku został aresztowany i przeszedł brutalne śledztwo. Był przetrzymywany w więzieniu w zamku w Lublinie, a od stycznia 1946 roku w więzieniu karno-śledczym na warszawskim Mokotowie. Wyrokiem Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 24 maja 1946 roku w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.
Jego szczątki odnaleziono w wyniku prac prowadzonych przez Instytut Pamipięci Narodowej w październiku 2020 r. w ossuarium cmentarza przy ul. Wałbrzyskiej w Warszawie.