W Rogowie upamiętniono Jana i Stanisława Ciasiów żołnierzy Wojska Polskiego, partyzantów. Przy kapliczce wmurowano dwie tablice poświęcone urodzonym w podkoneckiej wsi żołnierzom.
O upamiętnienie partyzantów zabiegał sołtys Rogowa Marek Kozerawski. Jak mówi pomnik stanął tuż przy działce, na której stał ich dom.
– Nikt o nich nie wiedział. Ich historię odkryliśmy kilka lat temu i postanowiliśmy upamiętnić ich tablicą. Tym bardziej, że Stanisław Ciaś nawet nie ma swojego grobu, Niemcy go uwięzili, a potem nie wiadomo, co się z nim stało i z jego ciałem.
Jak dodaje, obaj to związani z regionem partyzanci, którzy walczyli o wolną Polskę. Obaj działali w podziemiu w trakcie II wojny światowej, a Jan był wśród Cichociemnych szkolony w Wielkiej Brytanii.
Jak mówi burmistrz Krzysztof Obratański żołnierzom w Rogowa należy się upamiętnienie w formie pomnika.
– Takie formy upamiętnienia są nie tylko świadectwem historii, ale przywracają do pamięci osoby i wydarzenia zapomniane. Wiedzieli o niej tylko pasjonaci historii. My musimy przywracać pamięć bo to ważne z punktu widzenia lokalnego i państwowego.
Historyk Marian Wikiera informuje, że Jan Ciaś „Kula” był cichociemnym. Jednym z 28 kurierów Delegatury Rządu. Urodził się w Rogowie 31 marca 1915 r. Uczył się w Szkole Powszechnej im. Stanisława Staszica w Końskich, a następnie w Państwowej Szkole Przemysłowej w Olkuszu, na wydziale mechanicznym. Po ukończeniu nauki w 1936 r. rozpoczął pracę w kieleckiej firmie Huta Ludwików. W 1937 r. został powołany do odbycia służby wojskowej w 10. Kaniowskiej Dywizji Piechoty w Łodzi. Walczył w kampanii wrześniowej, a potem w wojsku polskim na zachodzie.
Latem 1943 r. uczestniczył w kursie komandosów i przeszkoleniu cichociemnych. Został zrzucony w nocy z 12 na 13 kwietnia 1944 r. koło Lublina. Dociera do Warszawy, gdzie uczestniczy w Powstaniu Warszawskim. Opuszcza miasto wraz z ludnością cywilną. W 1945 roku przedostaje się do Londynu. Po wojnie wraca do kraju i pracuje w Zakładzie Zastawy Stołowej Pruszków. Umiera w 2004 roku.
Z kolei jego brat Stanisław Józef Ciaś urodził się 23.11.1911 r. w Rogowie.
Absolwent Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej. Promowany na stopień podporucznika służby stałej piechoty 15 sierpnia 1934 r., z przydziałem do 2. Pułku Piechoty Legionów w Sandomierzu na stanowisko dowódcy plutonu.
W kampanii wrześniowej 1939 r. brał udział jako dowódca 1 kompanii I batalionu 94 pp rez., który wszedł od 5 września 1939 r. w skład Grupy Bojowej ppłk. Antoniego Sikorskiego w celu obrony linii Wisły w rejonie Sandomierza.
Podczas okupacji walczy w szeregach ZWZ-AK w stopniu kpt.,ps. „Osman”, „Fiszer” , „Stanisław” vel Brogowski.
Aresztowany przez Niemców 7 III 1944 na dworcu kolejowym w Skarżysku zaginął bez wieści.
Więcej o partyzantach można przeczytać w Biograficznym Internetowym Słowniku Ziemi Koneckiej.