Przedsiębiorcy i przedstawiciele władz samorządowych Polski i Ukrainy biorą udział konferencji na temat współpracy i odbudowy Ukrainy. Spotkanie odbywa się w Targach Kielce.
Wśród najważniejszych tematów jest między innymi wsparcie władz lokalnych i regionalnych w budowie dwustronnych więzi ekonomicznych oraz promocja potencjału gospodarczego oraz wprowadzanie biznesu na rynek ukraiński.
Ambasador Ukrainy w RP Wasyl Zwarycz podkreśla, że myśląc o skutecznej odbudowie Ukrainy trzeba działać już teraz.
– Opracowaliśmy szybki plan odbudowy, który jest przewidziany na ten i przyszły rok. W nim zawartych jest pięć najważniejszych obszarów takich jak odbudowa infrastruktury krytycznej, medycznej, socjalnej i mieszkaniowej, a także rozminowanie terenu, bo wiemy, że ponad 30 proc. kraju jest zaminowane przez agresora rosyjskiego.
Bardzo ważnym filarem jest również wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw, więc skupiamy także tu nasz wysiłek. W tej kwestii już współpracujemy i chcemy to rozszerzać, bo rośnie handel między Polską, a Ukrainą. Polska jest naszym najważniejszym partnerem, potencjał jest, możliwości są – działamy – mówi ambasador.
Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej przyznaje, że Ukraina to kraj z ogromnym potencjałem jeśli chodzi o zasoby naturalne.
– Słynne czarnoziemy, ale również metale rzadkie i zasoby energetyczne. Ukraina to też potencjał ludzki w kwestii przedsiębiorców, bo w tak ekstremalnej sytuacji jaka jest dziś, gospodarka pracuje. Wybór proeuropejskiej drogi przez Ukrainę oznacza, że Polska jest naturalnie najlepszym partnerem – zaznacza.
Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego ma nadzieję, że konflikt po wschodniej stronie Polski szybko się zakończy, a Polska od początku wspiera i będzie wspierać swoich sąsiadów.
Senator Krzysztof Słoń przyznaje, że jest to niezwykle cenna inicjatywa, potwierdzająca dobre relacje między Polską, a Ukrainą.
– Wierzymy, że ta wojna wreszcie się skończy i Ukrainę trzeba będzie odbudować. Trzeba będzie pomóc narodowi ukraińskiemu, by stanął na nogi, ale to także dziejowa szansa dla przedsiębiorców, w tym tych z naszego regionu – uważa senator.
W konferencji biorą udział również przedstawiciele firm, które działają lub dopiero zaczną działać w Ukrainie.
Piekoszowska firma BM Recycling od 2015 roku działa na rynku ukraińskim. Współpraca między BM Recycling, a ABM Recycling Ukraina układa się bardzo dobrze, mówi przedstawiciel Andrzej Druszyński z ABM Recycling.
– Wszyscy, którzy przyjechali z Obwodu Winnickiego szukają partnerów do otwarcia wspólnego biznesu. Rynek ukraiński jest wielki i otwarty, tylko najpierw musimy zakończyć wojnę i zmienić ustawodawstwo. Dla biznesu bardzo ważna jest stabilność polityczna i ekonomiczna. Wszyscy, którzy patrzą na to, co dzieje się na wschodzie myślą, że jesteśmy w dużym kryzysie gospodarczym, ale w centralnym regionie jest w miarę bezpiecznie. Zachęcam wszystkich do współpracy i dziękuję za dotychczasowe wsparcie – mówi Andrzej Druszyński.
Nowych partnerów biznesowych szuka także Daniel Gołębiowski, przedstawiciel Nordiska Ekofiber Polska.
– Interesują nas kontakty z firmami, które przetwarzają odpady. Do naszej produkcji używamy makulatury gazetowej czarno-białej, a jeśli chodzi o polski i europejski rynek to zapasy się kończą. Sprawdzaliśmy wcześniej listę gości i akurat jedna firma z Ukrainy zajmuje się recyklingiem, więc myślę, że uda się nawiązać jakiś kontakt – dodaje przedstawiciel.
Wśród gości znajdują się również Andriy Ocheretny, zastępca Mera Winnicy, przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu czy Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice.