Pokój zagadek, teatrzyk mechaniczny z legendami sandomierskimi, wystawa o historii miasta i kilka innych pomysłów uwzględnia koncepcja nowego zagospodarowania jednej z najbardziej charakterystycznych kamienic w rynku starego miasta, czyli kamienicy Oleśnickich.
W środę (22 listopada) autor tej koncepcji, burmistrz oraz jego współpracownicy po raz pierwszy zaprezentowali jak ma wyglądać kamienica, gdy odzyska dawny blask, ponieważ w pierwszej kolejności trzeba wykonać tam remont, na który gmina ma pieniądze z Polskiego Ładu.
Obiekt ma przyciągać zarówno wycieczki szkolne, jak i całe rodziny. Będzie także służył mieszkańcom jako miejsce różnych warsztatów, koncertów kameralnych, czy konferencji. Na dwóch kondygnacjach zaplanowano pomieszczenia, które łączą historię z nowoczesnością. Jedno z nich przypomina wnętrze łodzi podwodnej kapitana Nemo. Siedząc tam można będzie sięgać do przeszłości miasta i w ramach projekcji multimedialnej oglądać np. jak dawniej wyglądało życie codzienne w Sandomierzu, czy najazd tatarski. Będą także wątki związane z pradziejami, w tym z krzemieniem pasiastym. Natomiast repertuar teatrzyku mechanicznego stanowić będą legendy o Halinie Krępiance, o rękawiczkach Królowej Jadwigi oraz o powstaniu Sandomierzu
Jak stwierdziła Katarzyna Knap-Sawicka, kierownik referatu kultury, sportu i turystyki w urzędzie miasta, przy tworzeniu tej koncepcji jednym z najważniejszych elementów było to, aby dzieci, ich rodzice i nauczyciele korzystając z oferty kamienicy Oleśnickich zapoznały się z kluczowymi i najbardziej ciekawymi wątkami dotyczącymi królewskiego miasta w przyjaznej, lżejszej formie.
– W poszczególnych salach będzie dużo elementów industrialnych oraz dawnych maszyn. Każdy przedmiot w jakiś sposób powiązany będzie z dziejami Sandomierza. Np. koło zębate zostanie uzupełnione w herby rodzin szlacheckich związanych z Sandomierzem, jeśli będzie to zabawa kulkami, to w towarzystwie mapy historycznej Sandomierza, aby przemycać jak najwięcej tkanki dziejowej – stwierdził twórca koncepcji Szymon Pitek, właściciel firmy Steam Group.
W swojej pracy odniósł się także do matematyki, co ma związek ze znanym matematykiem pochodzącym z Sandomierza, prof. Andrzejem Schinzlem.
Burmistrz Marcin Marzec powiedział, że takie miejsce dedykowane przede wszystkim dla dzieci było bardzo wyczekiwane, ponieważ często sygnalizowano, że w Sandomierzu nie ma propozycji typowo dla dzieci, aby mogły spędzić czas w ciekawy sposób, nie tylko zwiedzając zabytki. Jego zdaniem oferta, która powstanie będzie powodem do dumy i znakomicie uzupełni potencjał turystyczny Sandomierza.
Wszystkie elementy wyposażenia kamienicy Oleśnickich mają być demontowalne po to, aby obiekt mógł służyć w razie potrzeby na wiele innych sposobów. Remont i urządzanie obiektu powinno zakończyć się w połowie 2025 roku. Do tej pory była tam siedziba Poczty Polskiej oraz Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, która miała tam swoją wystawę sprzętu, uzbrojenia oraz strojów. Rycerze przeprowadzili się do innego lokalu, natomiast Poczta Polska na czas remontu zajmie lokal po księgarni na starówce, po czym wróci na parter kamienicy Oleśnickich.