W ciągu roku w województwie świętokrzyskim jest oddawanych około 15 tys. litrów krwi, a każdego dnia ponad 100 osób zgłasza się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, aby podzielić się tym bezcennym darem. W środę (22 listopada) rozpoczęły się Dni Honorowego Krwiodawstwa będące okazją, by im podziękować.
W 71 klubach w całym regionie zrzeszonych jest ponad 1,7 tys. honorowych krwiodawców. Maria Łabuda, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Okręgowego PCK mówi, że w tym roku przypada 65-lecie promowania honorowego krwiodawstwa przez PCK. Za szczególnie istotne uważa działania skierowane do młodzieży.
– Zorganizowaliśmy turniej pod nazwą „Młoda krew ratuje życie” skierowany do uczniów szkół średnich, policealnych, pomaturalnych oraz uczelni wyższych. Głównym celem projektu jest zachęcenie uczniów i studentów do popularyzowania idei honorowego oddawania krwi, a także zachęcenie młodzieży do wstąpienia do grup honorowych dawców krwi. Dzięki tej akcji od początku obecnego roku szkolnego 1217 młodych ludzi oddało ponad 650 litrów krwi – zaznacza.
Niestety krwi wciąż brakuje dlatego Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach apeluje o jej oddawanie. Wojciech Markiewicz, kierownik działu marketingu i sprawozdawczości w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach mówi, że zauważalny jest spadek liczby dawców, a niedobory występują we wszystkich grupach krwi. Z tego powodu wciąż konieczne jest prowadzenie działań mających na celu zachęcanie do donacji.
– Odwiedzamy szkoły, zakłady pracy, aby zachęcać do donacji osoby, które jeszcze nigdy nie oddawały krwi. Podczas spotkań podkreślamy, że cały proces jest bezbolesny, a decydując się na donację, ratujemy komuś życie i zdrowie. Dawcami mogą zostać osoby, które ukończyły 18 lat, ważą ponad 50 kg i są zdrowe – podkreśla.
Krew można oddawać w dni powszednie w siedzibie centrum, czyli przy ulicy Jagiellońskiej 66 w Kielcach oraz w placówkach terenowych jednostki, tj. w Końskich, Ostrowcu Świętokrzyskim, Sandomierzu, Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach i Busku-Zdroju.
Początki honorowego Krwiodawstwa sięgają 1958 roku. 2 czerwca 1958 roku Rada Ministrów powołała do życia Instytut Hematologii w Warszawie. Służba krwi podporządkowana została resortowi zdrowia, a Polski Czerwony Krzyż zajmował się odtąd całością promocji i organizacją ruchu honorowych dawców krwi. W pierwszych latach działalności Instytut zajmował się usystematyzowaniem i ujednoliceniem przepisów leczenia krwią oraz tworzeniem nowych placówek służby krwi.