Ustalono nowe fakty dotyczące strat w obiektach sakralnych diecezji sandomierskiej w czasie II wojny światowej. Podczas dzisiejszej konferencji ks. Piotr Tylec, dyrektor Biblioteki i Archiwum Diecezji Sandomierskiej poinformował o efektach prac osiągniętych w ramach pierwszego etapu projektu dotyczącego tych badań. Są one finansowane z ministerstwa kultury, a autorem wniosku jest Muzeum Wsi Kieleckiej.
Zespół badawczy zidentyfikował około 150 obiektów które w wyniku wojny oraz innych działań zniknęły z wyposażenia kościołów czy kaplic. Badaniami objęto 10 dekanatów: koprzywnicki, konecki, kunowski, opatowski, radoszycki, sandomierski, słupski, staszowski, wąchocki oraz zawichojski.
W wyniku prac udało się m.in. ustalić, że za lakoniczną informacją z lat wcześniejszych o spaleniu przez Armię Czerwoną ołtarza głównego w kościele w Górach Wysokich w gminie Dwikozy, kryje się o wiele większa strata. Udało się dotrzeć do informacji, która potwierdza, że w ołtarzu znajdowały się relikwie Drzewa Krzyża Świętego, a więc było to nie tylko spalenie ołtarza, ale również jednej z największych relikwii chrześcijańskich- powiedział ks. Piotr Tylec, dyrektor Biblioteki i Archiwum Diecezjalnego w Sandomierzu.
Inny przykład dotyczy witraży z kościoła parafialnego w Ćmielowie. Zapis z kwietnia 1945 roku mówił o tym, że wybite zostały dwa witraże. W trakcie badań okazało się, że były one cennym wyposażeniem świątyni, wykonano je 1879 roku, a więc na początku działalności znanego, warszawskiego zakładu hrabiny Łubieńskiej. Badacze zajęli się również kielichem z kościoła w Olbierzowicach w gminie Klimontów, o którym wiadomo było tylko tyle, ze zaginął. W tym przypadku pomogła wizja lokalna, obejrzano wszystkie stare kielichy. Okazało się, że brakującym jest ten, który podarował dla kościoła Włodzimierz Karski w 1898 roku.
Informacje na temat poszczególnych obiektów pozyskiwane są w Archiwum Diecezji Sandomierskiej, w Archiwum Państwowym, w parafialnych spisach inwentarzy, kronikach, wydawnictwach oraz w wielu innych źródłach. Zidentyfikowane elementy będą teraz poddawane wnikliwej analizie, wnioski końcowe dotyczące strat w obiektach sakralnych w czasie II wojny światowej przedstawione zostaną wiosną przyszłego roku podczas konferencji naukowej.