W Studiu Gram Radia Kielce w piątkowe popołudnie zapanował nastrojowy półmrok i klimat przytulnej kawiarenki. W takiej scenerii na środek wystąpił Jerzy Zelnik. Znany aktor przeczytał dla słuchaczy Radia Kielce „Kazania Świętokrzyskie”. Trudny, staropolski tekst zaprezentował z wielką elegancją, promując w ten sposób projekt Radia Kielce pod nazwą „Wielka literatura w cyfrowym świecie”. W jego ramach rozgłośnia, głosem znanych aktorów i dziennikarzy Radia Kielce, prezentuje w formie audiobooków największe dzieła literackie związane z Ziemią Świętokrzyską.
– Ja mam wielką miłość do literatury i staram się jej służyć – mówił gość honorowy spotkania Jerzy Zelnik. Aktor przeczytał dla publiczności „Kazania świętokrzyskie”. Poza tym tekstem, w ramach projektu nagrał także wybrane fraszki i pieśni Jana Kochanowskiego. Jak podkreślał, praca nad audiobookami była dla niego wymagająca.
– Musiałem każdy psalm wziąć pod lupę własnego rozumu i serca, rzeczywiście analizowałem te utwory. To było 150 psalmów, trochę łaciny w nich. Muszę przyznać, że robota ogromna – mówił.
Jerzy Zelnik ocenił, że projekt Radia Kielce ma wielkie znaczenie.
– Dziś wielka literatura, zwłaszcza ta staropolska, jest zaniedbana. Na etapie szkoły, jak i później ludzie nie sięgają po takie lektury, rzadko czytają wiersze. Ułatwienie dostępu do takich dzieł, przeniesienie ich w świat cyfrowy to jest skarb – ocenia.
Profesor Krzysztof Bracha podkreśla, że województwo świętokrzyskie jest jednym z najciekawszych regionów pod względem historii literatury.
– I to sięgając do najstarszych epok. Stąd wywodzi się Wincenty z Kielc, dominikanin, który jest autorem dwóch żywotów świętego Stanisława, jak i pieśni „Gaude Mater Polonia”, która uchodzi do dziś za najstarszy tekst polskiego hymnu. Pieśń to także literatura. Później mamy „Kazania świętokrzyskie” z nieodległego opactwa benedyktyńskiego. W jakim radiu publicznym zatem ten projekt byłby bardziej adekwatny niż w Radiu Kielce? – zaznacza.
Ojciec Marian Puchała, superior klasztoru na Świętym Krzyżu mówił, że jako spadkobierca ojców benedyktynów cieszy się ogromnie z takiej inicjatywy kieleckiej rozgłośni i tego, że „Kazania świętokrzyskie” dały początek pierwszej edycji projektu.
– Z krótkiego wykładu towarzyszącego dzisiejszej prezentacji mogliśmy się dowiedzieć, jak wielkim dziełem są „Kazania Świętokrzyskie” – jaką mają wartość, jak w dalszym ciągu są cenione. My jako misjonarze oblaci staramy się pokazywać te wszystkie wspaniałości świętokrzyskie – mówi.
Profesor Stanisław Żak, literaturoznawca, historyk i publicysta, który w ramach projektu Radia Kielce stworzył opracowania dzieł przyznaje, że publikacja audiobooków to wspaniały pomysł, który zrealizowano w odpowiednim momencie.
– Sadzę, że dużym jego efektem może być sięgnięcie przez młodego człowieka po książkę. I na to liczę – mówi.
Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego mówi, że cieszy ją, że Radio Kielce stworzyło taki projekt.
– „Kazania świętokrzyskie” to narodowa relikwia języka polskiego, od której zaczynają się w dużej mierze dzieje polskiej literatury. Natomiast Jerzy Zelnik to wspaniały aktor filmowy i teatralny, którego kochamy za role w filmach „Faraon” czy „Ziemia obiecana”. Niezapomniana jest również jego kreacja Zygmunta Augusta w serialu „Królowa Bona” – mówi.
Inicjatorem projektu „Wielka literatura w cyfrowym świecie” jest Janusz Knap, prezes Radia Kielce. Do 2025 roku Radio Kielce planuje nagrać w formie audiobooków największe działa literackie powstałe na terenie regionu świętokrzyskiego bądź stworzone przez autorów związanych z Ziemią Kielecką.
W tym roku przygotowano dla słuchaczy „Kazania Świętokrzyskie”, które czyta aktor Jerzy Zelnik, „Kronikę dziejów Polski” Wincentego Kadłubka prezentowaną przez aktora Andrzeja Pieczyńskiego, a także „Krótką rozprawę między trzema osobami…” Mikołaja Reja w wykonaniu aktora Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach Janusza Głogowskiego. Tegoroczne realizacje zamykają „Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego” Jana Długosza, które przeczytali dr Cezary Jastrzębski, regionalista i historyk oraz Robert Szumielewicz, nasz redakcyjny kolega.
Audiobooki są dostępne za darmo i zamieszczone na specjalnej platformie internetowej wielkaliteratura.online. Pogrupowano je według autorów i tytułów. Można ich słuchać na dowolnym urządzeniu z dostępem do Internetu.
Na kolejne lata zaplanowane jest nagranie wybranych dzieł Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego, a także Witolda Gombrowicza, Edmunda Niziurskiego i Wiesława Myśliwskiego.