Złotą zawieszkę z końca IV lub z początku V wieku naszej ery znaleźli w Darominie w gminie Wilczyce członkowie Nadwiślańskiej Grupy Poszukiwawczej Stowarzyszenia „Szansa”. Zdaniem archeologów tę ozdobę należy wiązać z germańskimi Gotami i datować na koniec okresu rzymskiego i początek tzw. wędrówki ludów.
Zawieszka została znaleziona przy użyciu wykrywacza metali. Ma trapezowaty kształt oraz część z otworkiem, wykonaną także ze złota służącą do zawieszenia tego elementu na rzemyku lub drucie. Stanowiła element większej całości kolii lub naszyjnika.
Jak powiedział Marek Florek z UMCS w Lublinie i Delegatury Urzędu Ochrony Zabytków w Sandomierzu, zawieszka z Daromina jest czymś wyjątkowym, po pierwsze dlatego, że jest ze złota, a takich wyrobów znaleziono dotychczas niewiele. Po drugie w Polsce odkryto do tej pory tylko siedem takich zawieszek i wszystkie były ze srebra i pochodziły z tzw. jaskini wisielca z okolic Zawiercia.
Takie ozdoby znane są z terenów obecnej Ukrainy i Rumunii i przypisuje się je Gotom. Była to ludność germańska, która na początku naszej ery wyruszyła ze Skandynawii i w III wieku osiadła nad Morzem Czarnym i na północ od niego. Po najeździe Hunów Gotowie byli zmuszeni do emigracji w kierunku Europy Zachodniej. Zdaniem profesora Marka Florka złota zawieszka mogła się dostać w okolice Sandomierza w drodze handlu lub wymiany, albo należy ją wiązać z pobytem Gotów na tym terenie, którzy mogli tutaj szukać schronienia. Nie jest to jedyna pamiątka po tej ludności znaleziona w okolicach Sandomierza. 10 lub 11 lat temu w Zawichoście odkryto zawieszkę w kształcie stylizowanego topora , charakterystyczną dla Gotów.
Teraz zawieszka jest w trakcie badań na Uniwersytecie Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie. Na początku przyszłego roku trafi do zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.
Daromin znany jest już z wcześniejszych odkryć. W latach 20-tych XX wieku zlokalizowano tam groby i ziemianki z okresu neolitu i wczesnego brązu , a w 2022 roku w trakcie poszukiwań prowadzonych przez Stowarzyszenia „Szansa” zlokalizowano nieznane wcześniej stanowisko archeologiczne z zabytkami z okresu wczesnego średniowiecza.