Świętokrzyski Park Narodowy dostał dofinansowanie do budowy Centrum Przyrodniczego w Nowej Słupi.
Inwestycja powstanie w ciągu najbliższych czterech lat. Jej całkowity koszt to 71 mln 802 tys zł. Dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej przyznane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opiewa na 49 mln 576 tys zł.
Będzie energooszczędnie i w zgodzie z krajobrazem
Dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego Jan Reklewski podkreśla w rozmowie z Radiem Kielce, że to wyczekiwana inwestycja, która wprowadzi ekspozycję przyrodniczą prowadzoną przez Park z XVIII, w środek XXI wieku, aktualnie bowiem ekspozycja znajduje się w zabytkowych murach klasztornych na Świętym Krzyżu.
– Będzie to budynek energooszczędny, wyposażony we wszystkie proekologiczne instalacje. Jeśli chodzi o wymogi ekologiczne oraz energooszczędność, będzie modelowym obiektem. Całkowita powierzchnia użytkowa to ok 1,5 tys metrów, z czego 900 metrów na wystawę stałą, a ponad 200 na wystawy czasowe. Będzie moduł konferencyjny i sale warsztatowe, co da nam zupełnie nowe możliwości w działaniu – zapowiada dyrektor.
Budynek wizualnie nawiązuje do krajobrazu Świętokrzyskiego.
– Nasze wizualizacje w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zrobiły bardzo duże wrażenie. Jest to zresztą koncepcja nagrodzona w ogólnopolskim konkursie projektów ekologicznych. Budynek będzie swoją bryłą niejako „wychodził” z łagodnego zbocza przy ul. Świętokrzyskiej w Nowej Słupi. Będzie miał zielony dach, który jednocześnie będzie tarasem widokowym. Boczne elewacje z naturalnego kamienia mają nawiązywać do warstw geologicznych skał – opowiada Jan Reklewski.
Flora, fauna i geologia Gór Świętokrzyskich pokazana w sposób interaktywny
Dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego podkreśla, że wystawa stała będzie służyć edukacji ekologicznej.
– Naszą ambicją jest stworzenie jednej z lepszych wystaw przyrodniczych w Polsce. Założenia tej ekspozycji są takie, że odchodzimy od wymuszonego lektorem rytmu zwiedzania, na rzecz tzw. narracji sieciowej. Zwiedzający będzie mógł wybrać przy jakim eksponacie chce zatrzymać się na dłużej i spędzić tam tyle czasu, ile chce i potrzebuje, by zgłębić całą wiedzę, jaką na dany temat przygotujemy. Oczywiście, wystawa ma być z założenia interaktywna, czyli odchodzimy od eksponatów z tabliczkami „nie dotykać” na rzecz zachęt: dotknij, doświadcz, poznaj. Całość będzie wsparta multimediami, ale nie one będą najważniejsze. Pojawią się także proste, ale pomysłowe mechaniczne urządzenia, które pokazują reguły, które rządzą ekosystemami przyrodniczymi i zjawiska, które się tam dzieją – wymienia Jan Reklewski. Zapowiada, że przedstawiona będzie flora i fauna Gór Świętokrzyskich, ale także geologia, bardzo istotna dla tego terenu.
– Edukacja ekologiczna jest uważana za jedną ze skuteczniejszych metod ochrony przyrody – dodaje dyrektor.
Dodatkowa wartość dla turysty: trzy muzea w jednym miejscu
Obiekt powstanie ok 200 metrów poniżej wejścia do Świętokrzyskiego Parku Narodowego, pomiędzy istniejącymi: Muzeum Starożytnego Hutnictwa i Parkiem Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. Obok powstanie parking na kilkadziesiąt aut osobowych i kilkanaście autokarów.
– Spodziewany jest efekt tzw. synergii. To znaczy, że zwiedzający, który będzie odwiedzał jeden z tych obiektów, mając na miejscu kilka innych, z pewnością będzie chciał z tej oferty skorzystać. Na tym połączeniu wszystkie te obiekty frekwencyjnie zyskają. Istniejący już Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich bardzo liczy także na naszą rozbudowaną infrastrukturę parkingową. M.in. w ten sposób będziemy się wzajemnie wspomagać – zapowiada Jan Reklewski.
Dyrektor przypomina, że Centrum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego zostało wpisane przez gminy zrzeszone w Związku Gmin Gór Świętokrzyskich jako projekt strategiczny dla rozwoju regionu.
W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg, w którym Świętokrzyski Park Narodowy wybierze tzw. głównych operatorów projektu, którzy będą prawnie i organizacyjnie zarządzać realizacją inwestycji.
Następnie w osobnych przetargach zostaną wyłonieni: wykonawca prac budowlanych i wykonawca części wystawowej. Inwestycja będzie realizowana w systemie zaprojektuj i wybuduj. Wykonawcę poznamy w nowym roku.