Mimo, że wciąż mamy kalendarzową jesień, to krajobraz za oknami jest mocno zimowy. Śnieg i mróz sprawiają, że ptakom, które nie odlatują do ciepłych krajów trudno znaleźć pożywienie. Zapowiadane przez meteorologów śnieżyce i nawet dwucyfrowe spadki temperatur w nocy to dobre warunki do tego, aby rozpocząć dokarmianie ptaków.
Musimy jednak przestrzegać pewnych zasad, aby nie zaszkodzić zwierzętom – przestrzega ornitolog dr Jarosław Sułek.
– Po pierwsze, musimy wybrać odpowiednie miejsce na zlokalizowanie karmnika. Powinno to być miejsce osłonięte od wiatru, karmnik powinien być zadaszony i odporny na opady atmosferyczne, wówczas karma nie rozmięknie i nie zapleśnieje. Najlepiej karmniki zawieszać na drzewie, aby były niedostępne dla kotów i innych drapieżników – wyjaśnia.
Poza odpowiednim umiejscowieniem karmnika, niezwykle ważny jest także rodzaj pożywienia, jaki dostarczamy ptakom. Jarosław Sułek przestrzega, że nie mogą to być resztki z obiadu i żywność przetworzona.
– Karma powinna być nieprzetworzona, czyli dobrze sprawdzą się w tym wypadku różnego rodzaju ziarna, a także tłuszcz zwierzęcy nie solony. Równie dobrze w karmniku znaleźć mogą się suszone owoce, które zawierają dużo witamin i związków mineralnych. Mogą to być suszone jabłka, gruszki, śliwki, a także jarzębina. Najlepiej gdyby w naszym karmniku znalazł się pokarm urozmaicony, zawierający m.in. ziarna, tłuszcz zwierzęcy i owoce. Dobrym pokarmem dla ptaków są także nasiona popularnych chwastów, możemy śmiało umieszczać je w karmnikach, albo proso – wymienia.
Natomiast kardynalnym błędem jest dokarmianie ptaków pieczywem, zarówno chlebem jak i bułkami. – Ptaki dokarmiane w ten sposób także w parkach, a więc zarówno łabędzie jak i kaczki, nie są przystosowane do tego, aby spożywać taki pokarm – przestrzega dr Jarosław Sułek.
Ornitolog podkreśla, że wśród ptaków, które są miłośnikami suszonych owoców są m.in. kosy i kwiczoły, które przylatują do Polski na zimę z północy Europy.
Jarosław Sułek dodaje, że w Kielcach i innych miastach wśród stałych bywalców karmników możemy spotkać takie gatunki ptaków jak sikorki, zięby, dzwońce, gile i grubodzioby, a także ptaki z gatunku krukowatych, w tym m.in. kawki oraz gawrony. Mieszkańcy przedmieść i miejsc, gdzie występuje więcej terenów zielonych i sadów mogą spodziewać się bardziej różnorodnych odwiedzin ptasich gości. W karmnikach mogą pojawiać się gile, zięby, dzięcioły, a także wróble. Na wisach i w mniejszych miejscowościach natomiast możemy spotkać w karmnikach rzadsze okazy ptaków, takie jak przylatujące z północy Europy: czeczotki, śnieguły i zięby jer.