Atak drona na zabytkowy budynek, ewakuacja eksponatów oraz szacowanie ewentualnych strat. W najbliższy czwartek (7 grudnia), w zabytkowej kamienicy „Niemczówka” w Chęcinach odbędą się ćwiczenia taktyczno-specjalne PYTON-23. Ich celem jest sprawdzenie koordynacji działań służb mundurowych, w obliczu sytuacji kryzysowej, do jakiej może dojść w zabytkowym obiekcie.
Mariusz Nowak, zastępca burmistrza Chęcin podkreśla, że ćwiczenia pozwolą na postawienie pracowników miejskiej instytucji oraz mieszkańców w nowej, nieznanej sytuacji.
– Chcemy być przygotowani na różne sytuacje. Mam nadzieję, że dużo się nauczymy i sprostamy nowym wyzwaniom – mówi.
Z kolei płk. Adam Włoczewski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach przypomina, że tego typu manewry mają charakter cykliczny i odbywają się raz do roku.
– Staramy się wykorzystać potencjał województwa świętokrzyskiego i Kielc do tego, aby sprawdzić nasze umiejętności. Jednym z ważniejszych zadań centrum jest współpraca cywilno-wojskowa. W ramach tych działań, postaramy się wykorzystać nasz potencjał, by w Chęcinach sprawdzić, w jaki sposób my–żołnierze jesteśmy w stanie współdziałać z przedstawicielami instytucji i organizacji pozamilitarnych oraz obywatelami, w opanowaniu lub zaniechaniu sytuacji kryzysowej – podkreśla.
W realizację ćwiczenia PYTON-23, oprócz władz Chęcin i wojska zaangażowała się policja, państwowa straż pożarna i świętokrzyski wojewódzki konserwator zabytków. Ćwiczenie będą miały dwa etapy. Ppłk Michał Jankiewicz wyjaśnia, że podczas pierwszej części manewrów, służby będą musiały odpowiedzieć na pozorowany atak na „Niemczówkę”, który zostanie przeprowadzony przy użyciu drona.
– Druga część odbędzie w godzinach popołudniowych na pasie ćwiczeń taktycznych w Kielcach. Tu pododdziały CIMIC będą ćwiczyć zwalczanie grup dywersyjno-rozpoznawczych. Przećwiczone zostaną również negocjacje i reagowanie na sytuacje założone w scenariuszu ćwiczenia – dodaje.
Joanna Modras, Wojewódzki Świętokrzyski Konserwator Zabytków zwraca uwagę, że tego typu wydarzenia są ważne nie tylko z punktu widzenia służb mundurowych. To także okazja do przeanalizowania możliwych scenariuszy w wypadku ataku na zabytkowy obiekt i związane z tym ryzyko utraty cennych dla dziedzictwa kulturowego przedmiotów.
– Współczesność przypomina nam, że zabytki stanowią zasób nieodnawialny, a niestety niejednokrotnie stanowią one cel ataków terrorystycznych lub w konfliktach zbrojnych. To co się dzieje za wschodnią granicą uświadamia nam to zagrożenie. To ćwiczenie ma nas nauczyć wiele o współpracy między różnymi instytucjami i pomoże nam też w rozumieniu jak reagować w takich sytuacjach. „Niemczówka” jest bardzo dobrym miejscem do nauki, dlatego że znajduje się tam wiele wartościowych dokumentów, eksponatów, w tym drobnych przedmiotów – zauważa.
Ćwiczenia rozpoczną się w czwartek (7 grudnia) o godz. 10.00 w centrum Chęcin od pozorowanego ataku na kamienicę „Niemczówka”. Pierwsza część zakończy się około godz. 12.00. Manewry z wykorzystaniem sprzętu wojskowego będą kontynuowane na pasie ćwiczeń taktycznych w Kielcach i potrwają do godz. 15.00.