Ukazała się książka nt. historii staszowskiego rzemiosła. Jest w niej wiele informacji o tym, co na przestrzeni dziejów potrafili wykonywać w swoich warsztatach rzemieślnicy.
Przekrój był szeroki, to m.in słynne szable staszówki, czy fajki zwane stambułkami. W Staszowie wytwarzano również sukno, płótna i serwety – wymienia Romuald Zgrzywa, starszy Cechu. Dodał, że książka wyszła z myślą o promocji lokalnego rzemiosła i szkoleniu przyszłych adeptów tej sztuki.
Przypomniał, że historia staszowskiego rzemiosła sięga początków miasta, kiedy to w 1525 ówczesny właściciel Staszowa, Hieronim Łaski otrzymał od króla Zygmunta I przywilej na organizowanie w mieście jarmarków. Wtedy w Staszowie zaczęli pojawiać się pierwsi rzemieślnicy.
Książka nosi tytuł „Staszowskie rzemiosło cechowe w latach 1555 -2023″. Jej autorami są: Anna Kos i Józef Żak. Pieniądze na wydawnictwo pochodziły z Narodowego Instytutu Wolności. Promocja książki z udziałem zaproszonych gości odbędzie się 14 grudnia o godzinie 15.30 w siedzibie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Staszowie.