Zakończył się Świętokrzyski Konkurs Sztuki Ludowej. Wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się w piątek (8 grudnia) w Sali Gabinetowej Wojewódzkiego Domu Kultury podczas wernisażu wystawy pokonkursowej. Wydarzenie było okazją do uhonorowania twórców w trzech kategoriach: rzeźba i płaskorzeźba, ceramika oraz malarstwo.
Jak przypomniał Michał Lach z WDK, członek komisji konkursowej, celem konkursu jest poznanie twórczości autorów województwa świętokrzyskiego zajmujących się sztuką ludową, rejestrowanie przemian zachodzących we współczesnej sztuce a także popularyzowanie kultury tradycyjnej.
– Chcielibyśmy, aby dzięki konkursowi z jednej strony docenić twórców a z drugiej zachęcić młodych ludzi do angażowania się w sztukę ludową. Z moich obserwacji wynika, że muzycy ludowi często przekazują swoje zainteresowanie młodzieży, natomiast w przypadku malarstwa czy rzeźby wygląda to zupełnie inaczej – wyjaśnia.
– Sztuką ludową zajmuję się od sześciu lat – podkreśla Zofia Świerczyńska, laureatka pierwszego miejsca w kategorii malarstwo. – Inspirację do stworzenia obrazu, który wygrał zaczerpnęłam z najbliższego mi otoczenia- dodaje.
– Na skraju wsi w której mieszkam znajduje się kapliczka, koło której często przechodzę i postanowiłam ją namalować. Obraz przedstawia ludzi modlących się w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zwanego popularnie świętem Matki Boskiej Zielnej – wyjaśnia.
Trzecie miejsce w kategorii rzeźba i płaskorzeźba zajął Lucjan Łabuda. Dzieło, które wykonał obrazuje Rzeź Wołyńską. Jak wyjaśnia autor pracy od dawna chciał się zająć właśnie tą tematyką.
– Płaskorzeźba wykonana jest z drewna lipowego i ma blisko 2,5 metra. Drewno czekało prawie 20 lat do momentu kiedy zacząłem pracę na tym konkretnym dziełem. Mimo, że rzeźbię od 50 lat pierwszy raz zdarzyło mi się, że układ słoi drewna niejako pokazywał mi jak mam prowadzić dłuto. Wiedziałem co i jak mam zrobić – podkreśla.
Niektóre dzieła z tegorocznej edycji Świętokrzyskiego Konkursu Sztuki Ludowej a także z lat poprzednich można obejrzeć w izbie pamięci Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, który jest organizatorem wydarzenia.
Nagrody i wyróżnienia
Kategoria malarstwo
I miejsce Zofia Świerczyńska
pozostałych miejsc nie przyznano
Kategoria rzeźba i płaskorzeźba
I miejsce Zbigniew Łabuda
II miejsce Jan Sepioło
III miejsce Lucjan Łabuda
Wyróżnienie Sławimor Główczyk
Kategoria ceramika
I miejsce Zdzisław Nowak
pozostałych miejsc nie przyznano