W nocy z 18 na 19 grudnia zmienił się standard nadawania programów dostępnych na trzecim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Co to oznacza w praktyce?
Zmiana standardu nadawania multipleksu 3 (MUX-3) naziemnej telewizji cyfrowej, który umożliwia odbiór większości programów Telewizji Polskiej, nastąpiła w całej Polsce między 15 a 19 grudnia 2023 roku.
Zmiana odbyła się w dwóch etapach. Pierwszy etap przełączeń na nowy standard nastąpił w nocy z 14 na 15 grudnia i dotyczyła zachodniej części Polski – województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.
We wschodniej części Polski – w województwie warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim – przełączenie miało miejsce minionej nocy (z 18 na 19 grudnia.
TVP zmienia standard nadawania
Obecnie, aby odbierać programy telewizyjne w najnowszym standardzie DVB-T2/HEVC, tuner telewizora lub dekoder muszą być kompatybilne z tym systemem. Jeśli tak nie jest, oglądanie telewizji naziemnej stało się niemożliwe. Rozwiązaniem tego problemu są zakup nowego telewizora z DVB-T2 lub zewnętrznego dekodera. Ceny zewnętrznych dekoderów, przystosowujących stary telewizor do nowego standardu nadawania, wahają się w granicach 80-150 zł.
Natomiast osoby, które odbierają programy telewizyjne w nowym standardzie (np. TVP ABC, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Dokument, TVP Nauka), muszą jedynie przestroić swoje odbiorniki i zaktualizować listę kanałów (jeżeli nie zaktualizuje się automatycznie).
Szczegóły są dostępne na stronie internetowej telewizjanaziemna.pl.
Telewizja w lepszej jakości
Zmiana technologii nadawania umożliwia widzom odbieranie kanałów TVP w lepszej jakości – TVP Historia i TVP3 przeszły na standard HD (wysokiej rozdzielczości). Widzowie, którzy wciąż korzystają ze starszych urządzeń odbiorczych (telewizorów bądź dekoderów działających tylko w systemie DVB-T/AVC) po zmianie standardu nie mogą już oglądać programów TVP nadawanych z MUX-3 w cyfrowej telewizji naziemnej. Chodzi o programy TVP1, TVP2, TVP3, TVP Historia, TVP Sport i TVP Info.
Telewizory lub dekodery spełniające standard DVB-T2/HEVC umożliwiają dostęp do całej oferty programowej bezpłatnej telewizji naziemnej, która obejmującej blisko 40 programów telewizyjnych, w tym kilkanaście programów Telewizji Polskiej.
Z danych Krajowego Instytutu Mediów (zebranych do października 2023 roku), które przytoczono w komunikacie, wynika, że 266 tysięcy gospodarstw domowych, odbierających wyłącznie sygnał telewizji naziemnej, nadal nie jest przygotowanych do odbioru nowego standardu DVB-T2/HEVC.
KRRiT zwróciła uwagę, że „gospodarstwa niedostosowane do DVB-T2/HEVC to nadal częściej gospodarstwa jednoosobowe, osób starszych, słabiej wykształconych i mniej zarabiających”.
– Są to gospodarstwa w mniejszym stopniu wyposażone infrastrukturalnie, z niższymi wskaźnikami nasycenia innymi usługami mediowymi (SmartTV, internet, telefonia komórkowa). Co istotne, tylko mniej niż co piąte gospodarstwo w grupie niedostosowanych na nowy standard, ma świadomość planowanego na grudzień 2023 roku przełączenia – wskazała KRRiT.
ZMIANY W NAZIEMNEJ TELEWIZJI CYFROWEJ – PYTANIA I ODPOWIEDZI
- Czym jest MUX?
Na Naziemną Telewizję Cyfrową składa się nie tylko infrastruktura techniczna (sieć nadajników), ale również tzw. multipleksy cyfrowe (MUX). MUX cyfrowy (zwany też MUX telewizyjny, multipleks telewizji cyfrowej lub multipleks naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T) to pakiet programów cyfrowych i usług nadawanych na wspólnej częstotliwości. Innymi słowy multipleks cyfrowy (MUX) to zestaw programów telewizyjnych nadawanych za pośrednictwem sieci obiektów nadawczych. Poszczególne MUX-y mają różny zasięg nadawczy. W ramach telewizji naziemnej działa obecnie 5 niekodowanych multipleksów: MUX-1, MUX-2, MUX-3, MUX-6 oraz MUX-8 oraz jeden kodowany MUX-4.
MUX-1: EskaTV, TTV, Polo TV, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV, Antena HD.
MUX-2: Polsat, Super Polsat, TV4, TVN, TVN7, TV Puls, PULS2, TV6.
MUX-3: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia oraz regionalne wersje programów TVP3, np. TVP3 Kielce
MUX-4: Wydarzenia 24 HD (pozostałe programy są płatne, kodowane: Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Eurosport 1, Eurosport 2, Polsat News, TVN 24, TVN Turbo, TVN Style)
MUX-6: TVP Kultura, Alfa TVP, TVP Polonia, TVP Kobieta, TVP Dokument, TVP Rozrywka, TVP Nauka, Belsat TV, TVP ABC.
MUX-8: Nowa TV, Metro, Zoom TV, WP
- Na czym polega zmiana standardu nadawania NTC?
W czerwcu 2022 roku nastąpiła zmiana standardu nadawania NTC w Polsce z DVB-T/MPEG-4, który został wyłączony, na DVB-T2/HEVC, który go zastąpił. Zmiana ta pozwoliła zwiększyć zasoby częstotliwościowe na multipleksach, a tym samym uruchomić nadawanie większej liczby kanałów w wyższej jakości. Zmiana standardu przyczyniła się więc do rozbudowy i uatrakcyjnienia oferty programów Telewizji Polskiej dostępnych za pośrednictwem NTC. Urząd Komunikacji Elektronicznej na wniosek MSWiA wydał decyzję, że MUX-3, na którym znajdują się najważniejsze programy Telewizji Polskiej: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia czasowo, nie dłużej niż do 1 stycznia 2024 r., utrzyma dotychczasowy standard nadawania DVB-T/MPEG-4. W związku z tym, przełączenie programów nadawanych na MUX-3 nastąpi w połowie grudnia 2023, w dwóch etapach: 15 grudnia 2023 roku (I etap: Polska zachodnia, województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie, śląskie); 19 grudnia 2023 roku (II etap: Polska wschodnia, województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie).
Zmiana standardu nadawania nie dotyczy MUX-8.
- Co oznacza zmiana standardu nadawania dla widza?
Dzięki wprowadzeniu nowego standardu nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC widzowie zyskają dostęp do większej liczby programów telewizyjnych w wyższej jakości obrazu, lepszego dźwięku w technologii Dolby AC-4, zapewniającej poprawienie jakości ścieżek dialogowych oraz rozbudowane możliwości personalizacji ścieżki dźwiękowej, a także usługi dodatkowe w postaci telewizji hybrydowej HbbTV i większą odporność na zakłócenia. Zmiana standardu nadawania może wiązać się z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego lub zakupu zewnętrznego dekodera DVB-T2/HEVC. Telewizory przystosowane do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie powinny przestroić się samoczynnie. Może również zajść konieczność ręcznego wyszukania programów lub zrestartowania odbiornika poprzez chwilowe odłączenie go od zasilania. W niektórych przypadkach może być też wymagane skorygowanie ustawienia anteny.
- Kiedy nastąpi zmiana standardu nadawania MUX-3?
Przełączenie standardu MUX-3 nadającego programy TVP z uwagi na jego strategiczny charakter w kontekście wojny w Ukrainie zostało przesunięte w czasie do końca 2023 roku. W związku z tym przełączenie MUX-3 na nowy standard nadawania nastąpi w połowie grudnia 2023, w dwóch etapach:
– 15 grudnia 2023 roku (I etap: Polska zachodnia, województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie, śląskie)
– 19 grudnia 2023 roku (II etap: Polska wschodnia, województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie)
- Jak odebrać programy TVP z MUX-3 w nowym standardzie DVB-T2/HEVC?
Aby móc odebrać programy dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie nadawania, należy upewnić się, że posiadany w domu odbiornik ma odpowiednie parametry techniczne (obsługuje standard HEVC zwany też H.265) i posiada wbudowany (zintegrowany) tuner DVB-T2/HEVC lub jest podłączony do zewnętrznego dekodera DVB-T2/HEVC. Warto upewnić się, że posiadany telewizor lub dekoder jest dostosowany do nowego standardu. Dane techniczne telewizora można sprawdzić w instrukcji obsługi lub Internecie. Większość odbiorników w polskich domach posiada parametry umożliwiające odbiór telewizji w nowym standardzie. Jeżeli jednak telewizor ich nie ma, to nie musicie kupować nowego. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalny dekoder, który umożliwi odbiór telewizji w nowym standardzie. Jeśli obecnie odbieracie z anteny naziemnej tylko programy TVP1, TVP2, TVP3, TVP Sport, TVP Info, TVP Historia to znaczy, że sprzęt najprawdopodobniej nie obsługuje nowego standardu. Aby zachować możliwość oglądania tych programów musicie wymienić telewizor lub dekoder na nowy, obsługujący standard DVB-T2/HEVC. Jeśli obecnie, korzystając z anteny naziemnej, oprócz programów: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Sport, TVP Info, TVP Historia oglądacie programy takie, jak: TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Kultura czy TVP Nauka, to oznacza, że Wasz telewizor czy dekoder obsługuje nowy standard. Po dacie przełączenia właściwej dla Waszego województwa może się zdarzyć, że czasowo stracicie możliwość odbioru programów TVP1, TVP2, TVP3, TVP Sport, TVP Info, TVP Historia, wtedy wystarczy, że przestroicie telewizor lub dekoder, aktualizując listę programów telewizyjnych. Po przeprowadzeniu tej czynności brakujące programy TVP, np. TVP1, TVP2, TVP3 powinny pojawić się odpowiednio na pozycjach 1, 2 i 3 na pilocie telewizora lub dekodera. W niektórych nowszych modelach telewizorów czy dekoderów ta czynność dokona się automatycznie i niektórzy widzowie nie dostrzegą w ogóle tej zmiany.
- Co należy zrobić w przypadku braku programów TVP po przełączenia na nowy standard?
Wystarczy przestroić swój telewizor lub dekoder. Aby to zrobić należy zaktualizować listę programów i sprawdzić czy nadal odbieracie TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia na tych samych jak poprzednio pozycjach na pilocie. Jeśli tak, to wszystko jest w porządku i jesteście gotowi na odbiór programów Telewizji Polskiej w nowym standardzie nadawania. Jeśli po przestrojeniu telewizora lub dekodera nie odbierasz TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia ani żadnych innych kanałów TVP, to znaczy że musisz wymienić telewizor lub dekoder na nowy.