Prezydent Kielc nie rezygnuje z planów podniesienia stawek podatku od nieruchomości. Zdaniem Bogdana Wenty decyzja choć może budzić sprzeciw jest konieczna z uwagi na trudną sytuację finansową samorządu i dla zapewnienia realizacji potrzeb obywateli miasta.
– Ta decyzja jest podyktowana troską o miasto. Podwyżka ma na celu zapewnienie, że gmina będzie w stanie realizować swoje obowiązkowe zadania. Dlatego złożyłem wniosek do przewodniczącego rady miasta o zwołanie sesji w trybie specjalnym. Po rozmowach z przedstawicielami poszczególnych klubów zasiadających w radzie miasta wypracowano określone wnioski – mówi.
– Tak się złożyło, że w Kielcach prezydent od 5 lat nie ma większości w radzie miasta. Wszelkie decyzje wymagają szeregu zabiegów, spotkań i dyskusji z poszczególnymi klubami radnych. Nie chodzi tu o sukces mój czy moich współpracowników, lecz o to by miasto mogło funkcjonować. Często mówi się o zewnętrznych dofinansowaniach. Jednak i tu radni niejednokrotnie zapominają o czymś takim jak wkład własny. Wzrost podatków to niepopularna decyzja. Jednak powinna ona być rozpatrywana ponad politycznymi podziałami. Tym bardziej jeśli radnym tak bardzo zależy na dobru miasta – stwierdza Bogdan Wenta.
Marzena Bzymek, skarbnik miasta informuje, że pieniądze pozyskane dzięki podwyżkom miałyby zostać wykorzystane na realizacje inicjatyw lokalnych. To także zwiększenie dotacji na alternatywne źródła energii, które mają zastąpić tzw. kopciuchy i na wydatki związane z podwyżkami pensji pracowników urzędu miasta. W budżecie miasta poza wzrostem płacy minimalnej nie zaplanowano żadnych innych regulacji wynagrodzeń.
– Proponujemy wzrost stawek podatku oczywiście nie do poziomu maksymalnego, ale o wskaźnik GUS. Dla nieruchomości mieszkalnych jest to 15 proc. Natomiast dla nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej 13 proc. – dodaje skarbnik.
WALORYZACJA STAWEK PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI NA 2024 ROK – SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY
Marzena Bzymek przyznaje jednocześnie, że dotychczasowa stawka podatku od nieruchomości w Kielcach była najniższa spośród wszystkich miast wojewódzkich. Obecnie jest to 27,20 zł. Z kolei maksymalna stawka obowiązująca w większości miast to 28,78 zł.
Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Kielce w sprawie podwyższenia podatków od nieruchomości odbędzie się w środę, 13 grudnia. Początek o godz. 15.30.
Pliki:
Dzień dobry