Przedstawiciele regionu świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, złożyli kwiaty pod tablicą na budynku Aresztu Śledczego w Kielcach. W tym miejscu, w 1981 roku komunistyczne władze internowały wielu działaczy ówczesnej opozycji.
Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności podkreśla, że wydarzenia tamtych dni niosą ze sobą przesłanie, nie tylko dla tych, którzy je pamiętają, ale przede wszystkim dla tych, którzy urodzili się później.
– To jest przesłanie wolności. Nigdy nie może być takiej sytuacji, że wszelkimi sposobami, nawet najbardziej brutalnymi, zmusza się naród do posłuszeństwa, tylko po to aby nim rządzić. Niedopuszczalne jest, aby w sklepach były puste półki, a rządzący opływali w dostatki. Tak przecież wtedy było. Wreszcie nie opłaca się kneblować ust, czy ograniczać wolności, bo takie działania kończą się wcześniej czy później sprzeciwem ze strony społeczeństwa – wyjaśnia.
Wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz przypomniał, że represje związane z wprowadzeniem stanu wojennego nie ominęły żadnego regionu w Polsce, w tym także Świętokrzyskiego.
– Kielecki areszt śledczy, to jedno z tych miejsc, które zapisały się w niechlubny sposób w historii Polski. To jest miejsce, gdzie była więziona wolność naszego narodu. Wiele internowanych osób było właśnie tutaj przetrzymywanych i musiało się zmierzyć z tym, co dziś nazywamy ciemną stroną rodzącej się demokracji – zaznacza.
Jak dodaje Zbigniew Koniusz, wiele osób straciło w tamtym czasie pracę, zdrowie, a mimo to nie zaprzestało walki o wolną Polskę.
W środę (13 grudnia) o godz. 15.00, w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej „Przystanek Historia” odbędzie się wykład, dotyczący represji wobec mieszkańców regionu świętokrzyskiego w okresie stanu wojennego. Prelekcję wygłosi dr Marzena Grosicka z Referatu Badań Historycznych.
Z kolei o godz. 18.00, w kieleckiej bazylice katedralnej rozpocznie się msza święta w intencji ofiar stanu wojennego, której przewodniczył będzie ordynariusz diecezji kieleckiej, bp. Jan Piotrowski.
Po zakończeniu nabożeństwa, uczestnicy uroczystości złożą kwiaty przy tablicy śp. Stanisława Raka, która znajduje się w pobliżu muru katedralnego. Stanisław Rak, zmarł pobity przez ZOMO w trakcie manifestacji w Kielcach. Następnie przedstawiciele „Solidarności” oraz zaproszeni goście złożą także kwiaty przed pomnikiem patrona Solidarności bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który znajduje się na placu Najświętszej Marii Panny.