Spadła liczba chrztów, ale wzrosła liczba bierzmowań – m.in. takie informacje o diecezji kieleckiej płyną z danych opublikowanych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. W dokumencie porównano rok 2021 i 2022.
W ubiegłym roku, we wszystkich parafiach diecezji kieleckiej udzielono chrztu 6 816 dzieciom, podczas gdy rok wcześniej liczba ta wynosiła 7 480.
Z kolei na ślub kościelny zdecydowały się w ubiegłym roku 2 493 pary. Rok wcześniej było ich o 27 więcej. Z kolei do sakramentu bierzmowania przystąpiło w 2022 roku 9 097 osób. To wzrost w stosunku do 2021 roku o 931 osób. – Wynika to m.in. z faktu, że do bierzmowania przystąpiły liczniejsze roczniki młodzieży – mówi ks. Łukasz Zygmunt, rzecznik diecezji kieleckiej.
Spadła natomiast liczba osób uczęszczających na niedzielną mszę świętą. Badanie wiernych zostało przeprowadzone po raz pierwszy od czasu, gdy w kościołach zniesiono obostrzenia związane z pandemią COVID-19. W niedzielę, w trakcie której liczono wiernych, w nabożeństwach w diecezji kieleckiej wzięło udział 32 proc. wszystkich zobowiązanych. Z kolei do komunii świętej przystąpiło 16 proc. uprawnionych do skorzystania z tego sakramentu. Z ciekawostek warto dodać, że większość, bo 60,6 proc. uczestniczących we mszy stanowiły kobiety, a 39,4 proc. – mężczyźni.
– To nie jest tak, że już się pozbieraliśmy po pandemii. Dotyczy to również innych instytucji. Polacy nie wrócili do kościołów w takiej liczbie, jak przed pandemią, aczkolwiek dostrzegalne jest pewne odbicie – zaznaczył podczas konferencji prasowej w sekretariacie polskiego Episkopatu prof. Krzysztof Koseła, kierownik Katedry Metodologii i Teorii Socjologicznej w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Dla przykładu, w 2019 roku, czyli przed pandemią, w diecezji kieleckiej w niedzielnych mszach świętych uczestniczyło 39,8 proc. wszystkich zobowiązanych. To o 1,6 proc. mniej, niż w 2018 roku. Z kolei do komunii przystępowało 18,7 proc. wszystkich zobowiązanych, o 0,8 proc. mniej niż rok wcześniej.
– Warto zauważyć, że liczba osób na niedzielnej mszy świętej przed pandemią była większa. Wiele osób wróciło po pandemii na mszę świętą, choć nadal część osób pozostaje w domach i uczestniczy we mszy świętej transmitowanej. Zaczynają się także odradzać wspólnoty i ruchy religijne, powstają nowe grupy i wracają do działania te, które na czas pandemii zmniejszyły swoją działalność, jak choćby ministranci, lektorzy i inne grupy dziecięco-młodzieżowe – mówi ks. Łukasz Zygmunt.
Z danych wynika, że w diecezji kieleckiej jest 799 tys. wiernych Kościoła Katolickiego. Najwięcej, bo 65 proc. to osoby w wieku od 15 do 64 lat. 14,9 proc. stanowią dzieci i nastolatki do 14 roku życia, a 20,1 proc. – seniorzy powyżej 65 roku życia.
– Co najbardziej smuci, to kiedy wizytujemy parafie widać, że kolejne wioski bardzo się starzeją i brakuje osób młodych oraz dzieci. Naszą diecezję można też podzielić na pewne rejony. Ta południowa część, od strony Krakowa jest bardziej pobożna. Ludzie, patrząc statystycznie, liczniej uczestniczą we mszy świętej. Podobnie jest w parafiach podkieleckich, jak Górno, Leszczyny i Daleszyce. W tym rejonie Kielc te statystyki także są dość wysokie – informuje ks. Łukasz Zygmunt.
Natomiast 88,4 proc. spośród wszystkich uczniów w diecezji kieleckiej, w 2022 roku uczęszczało na religię.
Badanie religijności Polaków jest przeprowadzane w jedną, wybraną niedzielę w roku, we wszystkich parafiach w Polsce.