Ryciny znanych artystów tematycznie związane z Bożym Narodzeniem można oglądać na specjalnej wystawie w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu.
We wszystkich salach na sztalugach wyeksponowano prace polskich i zagranicznych artystów będące w zbiorach tej placówki. Pochodzą one z okresu od XVII do XX wieku. Ich twórcami są w większości włoscy artyści, ukazują m.in sceny zwiastowania Najświętszej Marii Panny, czy pokłon Trzech Króli.
– Są to ryciny, za pomocą których można przenieść się np. do bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie, czy do kaplicy Narodzenia. Pokazujemy również przykłady znakomitych drzeworytów polskich z lat 30-tych XX wieku. Mam na myśli przede wszystkim prace Stanisława Ostoi Chrostowskiego – wymienia Urszula Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu.
Już przy wejściu stoi pierwsza sztaluga z pracą Jana Bukowskiego, będąca projektem polichromii w korpusie nawowym sandomierskiej katedry. Jak powiedział ks. Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego, jest to praca wykonana w typie zachodnim, nawiązującym do średniowiecza.
– Jest tu Jezus leżący na sianku, Maryja klęcząca i stojący obok nich św. Józef. Święta Rodzina przypomina nam o tym, że te święta są właśnie rodzinne – zaznacza duchowny.
W kolekcji Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, na stałej ekspozycji są także dzieła malarskie związane z Bożym Narodzeniem. Zwiedzając muzeum warto też zwrócić uwagę na formy do wypieku opłatków z XVII i XVIII w.