Konstruktorzy z Politechniki Świętokrzyskiej przy współpracy ze Świętokrzyskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach stworzyli maszynę do usuwania pestek z wiśni.
Tego typu urządzenie nie jest nowością, ale to różni się od innych tym, że gwarantuje usunięcie pestki bez naruszenia struktury owocu, poinformował Jerzy Pośpiech, dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
– Maszyna powstała w ramach projektu „Wiśnia bez pestki”. Zabezpieczenie patentowe już mamy, teraz możemy udostępniać licencję do produkcji tych maszyn – dodał dyrektor.
Jego zdaniem, wysuszone wiśnie bez pestki mogłyby zastąpić droższy produkt, jakim jest suszona żurawina. Jedna z sieci handlowych w 2020 roku sprzedała w Polsce prawie 2,4 tys. ton suszonej żurawiny. Pryz odpowiedniej promocji suszonych wiśni, można byłoby osiągnąć znakomity efekt handlowy.
Piotr Lipiński, dyrektor sandomierskiego oddziału Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego podkreślił, że Polska jest liderem na świcie w produkcji wiśni, wyprzedzamy pod tym względem USA i Turcję. Jego zdaniem, nowe urządzenie otwiera kolejne możliwości przerabiania i sprzedawania wiśni. nie tylko na soki i mrożonki, ale również jako owoce suszone.
– Rozwijają się u nas nie tylko grupy producentów, ale także zrzeszenia sadowników skupiające minimum pięć osób, tworzone są tłocznie, więc część tego surowca poprzez drylowanie mogłoby trafić na sok, a część na suszenie. Suszarnie w naszym regionie także już są, więc jest to jakaś alternatywa – zwraca uwagę.
Na realizację projektu Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego otrzymał unijne dofinansowanie w wysokości 2,8 mln zł.