To już ostatni moment na podjęcie noworocznych postanowień. Każdego roku miliony ludzi postanawiają się zmienić, ale większości się to nie udaje. Tematy, które dominują, to aktywne podejście do zdrowia i kondycji, oszczędzanie oraz uczenie się nowych rzeczy dla osobistego rozwoju.
Magdalena Delipacy psycholog i terapeuta mówi, że warto podejmować postanowienia noworoczne. Jak dodaje, dobrym działaniem jest także zapisanie naszego celu, czy zobowiązania, aby mieć je przed oczami.
– Żyjemy w czasach, kiedy jesteśmy bombardowani dużą ilością informacji dlatego ważne jest, abyśmy nasze postanowienia zapisali w kalendarzu czy widocznym miejscu. Dzięki temu nie zapomnimy o tym co sobie założyliśmy oraz będziemy mogli wrócić w każdej chwili do naszego celu i zweryfikować nasze postępy. Takie działanie jest bardzo istotne nie tylko w kontekście postanowień noworocznych, ale także wszelkich obszarów naszego życia w których potrzebujemy dokonać zmian – wyjaśnia.
Jak zatem wybrać postanowienie, aby udało się je zrealizować? Jak podkreśla Magdalena Delipacy, najbardziej realne do zrealizowania są te cele, które wynikają z naszych osobistych potrzeb, a nie z chęci zaimponowania innym. Wtedy właśnie mamy największą motywację aby je osiągnąć.
– Bardzo ważnym jest, aby wyboru postanowienia czy postanowień dokonać w oparciu o to czego rzeczywiście nam potrzeba, jaką mają dla mnie wartość i co dzięki nim zyskam. Kiedy będziemy mieli słabszy okres w dążeniu do wyznaczonego celu będzie nam wtedy łatwiej powrócić na właściwe tory. Warto uwzględnić nasze mocne i słabe strony dzięki temu unikniemy stawiania sobie celów na wyrost, takich, których nie będziemy w stanie osiągnąć. Pamiętajmy o tym, że postanowienie jest dla nas, a nie my dla postanowienia. Z tego względu powinniśmy być elastyczni i wyrozumiali dla samych siebie – zauważa.
Jeśli okaże się, że nie udało nam się zrealizować założonego celu, warto powrócić do tego co było motywacją do jego podjęcia. Jeśli jest on dla nas cały czas ważny, warto przeanalizować, na którym etapie realizacji zatrzymaliśmy się i spróbować podjąć wyzwanie ponownie. Porażkę możemy potraktować jako naukę na przyszłość. Jeżeli jednak cel przestał być ważny trzeba z niego zrezygnować.
Najczęstsze postanowienia noworoczne to: odchudzanie, ograniczenie wydatków, więcej czasu dla rodziny, nauka języka obcego, przeczytanie większej liczby książek czy podróże.