Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu zakonserwowała, zdigitalizowała i udostępniła wszystkim zainteresowanym unikatowy zbiór 96 rękopisów muzycznych zachowanych po kapeli parafialnej z Rakowa.
Pochodzą z około 1740 roku i powstały na zamówienie proboszcza parafii ks. Cypriana Langiego. Jak powiedział ksiądz Piotr Tylec, dyrektor Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu, ten zbiór jest wyjątkowy i unikatowy. To jedyny w Polsce tak liczny zbiór utworów pochodzących z połowy XVIII wieku, który dotyczy tak małej jednostki jak kapela parafialna.
Okazuje się, że repertuar tego zespołu był bardzo bogaty, ponieważ zachowały się utwory zarówno kompozytorów polskich, jak i niemieckich oraz włoskich. Kapela z Rakowa była powołana przede wszystkim po to, aby rozwijać kulturę katolicką na w miejscu, w którym przeszłości działał jeden z głównych zborów ariańskich. Zakonserwowane utwory stanowią tylko część kolekcji nut, jaką dysponowała ta kapela.
Prace zabezpieczające rękopisy muzyczne polegały na odgrzybianiu, odkażaniu oraz oczyszczaniu ponadto uzupełniono ubytki, przeprowadzono digitalizację. Specjaliści z Akademii Muzycznej w Poznaniu dokonali opracowania utworów w formie opisu, który jest udostępniony cyfrowo wraz z nutami.
Koszt prac wyniósł 20 tys. 417 zł, natomiast wysokość dofinansowania z Ministerstwa Kultury z programu Kultura Cyfrowa wyniosło ponad 16 tys. 330 zł.
Rękopisy muzyczne to kolejne zabytki jakie zakonserwowała Biblioteka Diecezjalna udostępniając je zainteresowanym. Przypomnijmy, pełne prace konserwatorskie przeszły ostatnio trzy cenne rękopisy z XV wieku – to mszał i dwa dokumenty pergaminowe, w tym jeden autorstwa Jana Długosza. Do końca roku można je oglądać na wystawie w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu, a w przyszłym roku prezentowane będą w Bibliotece Diecezjalnej, która planuje utworzenie gabinetu ekspozycyjnego w swojej siedzibie.