Wystawa poświęcona arabom i ekspozycja inspirowana dziełami poety i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego – to wybrane propozycje Muzeum Narodowego w Kielcach na 2024 rok. Rzecznik instytucji, Urszula Kinder podkreśla, że miniony rok był udany dla muzeum.
– Frekwencja we wszystkich oddziałach wynosiła, łącznie, 150 tys. zwiedzających. Pozyskaliśmy także sponsora. To pierwszy w historii Muzeum Narodowego w Kielcach mecenat, a mecenasem została Polska Grupa Energetyczna – wyjaśnia.
W porównaniu z rokiem 2022, w minionym więcej gości pojawiło się w każdym z oddziałów Muzeum Narodowego w Kielcach. Najwięcej osób odwiedziło dawny Pałac Biskupów Krakowskich – 58,7 tys. Na drugim miejscu znalazł się Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku – 45,2 tys. osób, na trzecim Muzeum Archeologiczne w Wiślicy – 22,7 tys., na czwartym – Muzeum Dialogu Kultur – 13,4 tys., a na piątym Muzeum Stefana Żeromskiego – 12,6 tys. zwiedzających.
Dawny Pałac Biskupów Krakowskich kusi turystów nie tylko unikatowymi wnętrzami, wystawą stałą oraz Galerią Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej, ale także wystawami czasowymi. Największą w roku 2023 była ekspozycja „Polski mężczyzna – 1910-2010”, która była poświęcona postaci męskiej, jako motywowi przedstawionemu w malarstwie. Była prezentowana od maja do września.
Wystawa z obrazem i dźwiękiem
Natomiast pod koniec roku otwarta została ekspozycja „Zderzenia. Wystawa monograficzna Józefa Krzysztofa Oraczewskiego”. Rzecznik wyjaśnia, że to jedna z największych wystaw tego artysty w naszym kraju.
– Prezentuje przekrój bardzo barwnej twórczości artysty. Będzie można ją oglądać do 17 marca – zaznacza.
Po niej zaplanowano ekspozycję „Pojąć sztukę pańską to sztuka”. Jak wyjaśnia Urszula Kinder, jest ona inspirowana dziełami polskiego poety i pieśniarza, Jacka Kaczmarskiego.
– Artysta ten w swojej twórczości wielokrotnie nawiązywał do obrazów mistrzów różnych epok, wybierając te, które najbardziej współgrały z jego wrażliwością. Tworzył teksty, dla których obraz był inspiracją. Wystawa zbiega się z 20. rocznicą śmierci przedwcześnie zmarłego poety. Będzie obrazowała analogie między jego twórczością a sztukami plastycznymi – mówi.
Rzecznik dodaje, że zaprezentowane zostaną dzieła, będące bezpośrednią inspiracją dla tekstów Jacka Kaczmarskiego, których będzie można także posłuchać.
– Założeniem kuratora wystawy jest zobrazowanie bogactwa i niebywałej erudycji artystycznego dorobku wybitnego poety. Wystawę wzbogaci ekspozycja poświęcona samej postaci Jacka Kaczmarskiego, a na tę część składać się będą pamiątki rodzinne oraz archiwalne filmy video, fragmenty wywiadów, czy koncertów – wymienia.
Wystawa zostanie otwarta 30 kwietnia i potrwa do 29 września.
Od Ukrainy do Litwy
Natomiast już 9 lutego widzów zaprosi Muzeum Dialogu Kultur. Tego dnia zostanie tam otwarta wystawa „Blue Yellow. Wstęga nadziei. Ukraina”. Urszula Kinder tłumaczy, że prezentacja w naszym muzeum jest już kolejną odsłoną tego projektu, po Gliwicach, Krakowie i Bratysławie.
– Zostanie zaprezentowana 35-metrowa wstęga, będąca artystyczną odpowiedzią na aktualną sytuację za naszą wschodnią granicą. W jej powstanie zaangażowali się artyści z całego świata, m.in. Polski, Litwy, Ukrainy, Kanady, czy Korsyki. Twórcy przesyłali do organizatora Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu gliwicko-zabrzańskiego prace o wymiarach 30 na 30 cm, które w połączeniu tworzą tą 35-metrową wstęgę. Prace są wykonane różnymi metodami, m.in.: gobelinową, tkaniny haftowane, malarstwo na jedwabiu, malarstwo na płótnie oraz patchworki – wymienia.
Prace te będzie można oglądać do 10 marca.
Kolejną tegoroczną propozycją w Muzeum Dialogu Kultur będzie wystawa pod hasłem „Bogowie i ludzie. Rok obrzędowy w litewskiej sztuce ludowej. Ze zbiorów Muzeum Sztuki im. M. K. Čiurlionisa w Kownie”. Urszula Kinder zaznacza, że złożą się na nią dwie warstwy narracyjne.
– Jedną stanowić będą rzeźby świątków, przyporządkowanych odpowiednim dniom w kalendarzu. Druga to wystawa narracyjna, ukazana przez stare fotografie, odnosić się będzie do codziennej, ciężkiej pracy mieszkańców wsi, jak również zwyczajów i świąt celebrowanych na Litwie – mówi.
Mowa ciała
Wystawa rozpocznie się 16 maja, a zakończy 20 października. Następnie, w terminie 28 listopada – 25 maja 2025 roku przedstawiona zostanie „Mowa ciała w sztukach plastycznych”. Rzecznik wyjaśnia, że wystawa ta prezentować będzie ludzkie ciało, jako artystyczne przedstawienie. Przyjrzymy się szerokiemu wachlarzowi gestów i póz, komentując ich historyczne i kulturowe znaczenia. Spojrzymy na nowo na znane dzieła z kolekcji polskich muzeów, odsłonimy nieoczywistą tkankę znaczeniową uchwyconą przez najwybitniejszych twórców. Może służyć do przeprowadzania warsztatów z interpretacji mowy ciała – zaznacza.
Miłośników sztuki zaprasza także Muzeum Stefana Żeromskiego. Urszula Kinder mówi, że odbędzie się tam wystawa pod tytułem „Poza ramami. Literackie inspiracje w grafice. François Villon. Wielki i mały testament”.
– Grafiki przybliżą zarówno twórczość, jak i postać samego autora. Wystawa postara się także ukazać wzajemne przenikanie się sfer sacrum i profanum w średniowiecznej codzienności. Znajdzie się na niej około 30 grafik, drzeworytów Stefana Mrożewskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach – mówi.
Otwarcie wystawy nastąpi już 13 lutego. Potrwa do 30 listopada.
Konie z kart powieści
Na miłośników sztuki czeka również Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Od 9 kwietnia pokazana zostanie ekspozycja „Piękne i zuchwałe. Polskie araby”. Urszula Kinder tłumaczy, że pokazane zostanie piękno koni arabskich.
– Jest to wystawa fotografii prof. Mariusza Wideryńskiego, który zajmuje się fotografią kreacyjną, dokumentalną, portretową oraz krajobrazową. Uczestniczył w wielu wystawach i projektach w kraju i za granicą. A na naszej wystawie zaprezentowane zostaną wątki, nawiązujące do biografii Henryka Sienkiewicza – miłośnika koni, ale także jego twórczości, w której konie licznie występują. Dotyczy to głównie powieści historycznych – zauważa.
Wystawa potrwa do 27 października.