Misja diecezji kieleckiej na Jamajce ma 25 lat. Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się w niedzielę (14 stycznia). Będzie im przewodniczył biskup Andrzej Kaleta, który z okazji rocznicy, odwiedził placówkę misyjną.
Misję na Jamajce 25 lat temu zaczął tworzyć od podstaw ks. Marek Bzinkowski, kapłan diecezji kieleckiej, pochodzący z parafii Oleśnica. Niemal od początku towarzyszą mu także pani Marta Socha z Kostomłotów oraz siostra Emilia. Z diecezji kieleckiej (parafia Bukowa) pochodzi także przełożona sercanek posługujących na tej misji, siostra Scholastyka.
Ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Kieleckiej podkreśla, że dzięki pracy Polaków i ofiarności wiernych z diecezji kieleckiej, na misji powstały: kościół, plebania, szpital i szkoła. Przez te lata zrealizowano także wiele projektów społecznych, m.in. w walce z analfabetyzmem, bezrobociem oraz projektów medycznych.
– Cały czas ostatnio wyposażaliśmy klinikę. Jest to, można powiedzieć, taki większy ośrodek zdrowia, do którego przybywają z różnymi projektami lekarze różnych specjalizacji z całego świata, by podejmować działania medyczne. Jamajka kojarzy się z piękną wyspą, ale jest tam wiele ludzi biednych, którzy mają bardzo trudny dostęp do lekarza. Niedawno realizowaliśmy projekt okulistyczny. Diecezjanie zbierali okulary, które na Jamajkę zawieźli studenci medycyny z Kielc – opowiada duchowny.
Ksiądz Łukasz Zygmunt wspomina, że na początku pracy misyjnej na Jamajce kielecki misjonarz realizował inny ciekawy projekt – produkcji polskiej kiełbasy.
– Ks. Marek Bzinkowski zainicjował, można powiedzieć, fabrykę polskiej kiełbasy. Dzięki temu pomysłowi wiele osób zaczęło hodować świnie, oni te świnie kupowali i produkowali kiełbasę, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Dzięki temu mieli środki na utrzymanie placówki, a wiele osób zyskało pracę – mówi ks. Łukasz.
Polska misja na Jamajce to bardzo prężna placówka.
– Podkreślić należy wielki zapał ks. Marka Bzinkowskiego. Nie byłoby jednak tego wszystkiego, gdyby nie ofiarność naszych diecezjan. Dlatego ten jubileusz jest nie tylko dziękczynieniem za to, co tam zostało dokonane i za pracujących tam: ks. Marka, siostry sercanki i panią Martę, ale także za tych, którzy tutaj wspierali to wszystko, co tam się udało zrobić – podkreśla ks. Łukasz.
Diecezja kielecka z okazji jubileuszu stworzyła na ten rok kalendarz misyjny w całości poświęcony misji na Jamajce. Obecnie, misja w Magotty na Jamajce zrzesza kilkuset wiernych.