Karol Bury – kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, sędzia w stanie spoczynku, zasili grono Honorowych Obywateli Miasta Sandomierza.
Z wnioskiem o nadanie tytułu wystąpił do rady miasta burmistrz Marcin Marzec. Uzasadniając ten wybór powiedział, że Karol Bury to osoba powszechnie znana, szanowany obywatel, społecznik, wieloletni samorządowiec, były przewodniczący rady miasta. Prawie 30 lat temu założył Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, która ma niepodważalne dokonania na polu działań rekonstrukcji historycznych. Karol Bury w latach 70. ubiegłego wieku był twórcą sportów siłowych w Sandomierzu. Wychowankowie LKS odnosili wielkie sukcesy w kulturystyce na arenie krajowej i europejskiej. Zdaniem burmistrza, tak wszechstronna, oddana miastu postać zasługuje na ten tytuł.
Tę opinię podziela Wojciech Czerwiec, przewodniczący rady miasta. Jak zaznacza – dzięki działalności kasztelana Karola Burego, Sandomierz kojarzony jest z rycerstwem, odbywają się tu wydarzenia przyciągające mieszkańców i turystów: inscenizacje historyczne, zmiana warty przy figurze Matki Bożej na starówce, Jarmark Jagielloński z turniejem rycerskim i wiele innych. Wojciech Czerwiec dodaje, że procedura nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza będzie przeprowadzona sprawnie. W przyszłym tygodniu zbierze się kapituła, która – zdaniem przewodniczącego – nie będzie mieć wątpliwości, że wniosek burmistrza jest jak najbardziej zasadny. Na sesji rady miasta 31 stycznia uchwała o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza dla Karola Burego powinna zostać przyjęta przez aklamację.
W gronie wyróżnionych tym tytułem jest m.in. św. Jan Paweł II, dr Janusz Kamocki – znany etnograf i żołnierz Armii Krajowej, prof. Andrzej Schinzel – ceniony matematyk, Aleksander Patkowski – twórca polskiego regionalizmu, Karol Bielecki – utytułowany piłkarz ręczny.