2023 rok w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu był rekordowy pod względem frekwencji. Instytucję odwiedziło ponad 70 tys. osób, podczas gdy rok wcześniej – 65 tys.
Dyrektor muzeum Mikołaj Getka-Kenig powiedział, że liczba gości systematycznie rośnie.
– Rok przed pandemią zamek zanotował niespełna 45 tysięcy odwiedzających. Wpływ na frekwencję ma coraz ciekawsza oferta Muzeum Zamkowego – podkreślił dyrektor i wśród wystaw, które w minionym roku cieszyły się największym zainteresowaniem wymienił tę pod tytułem „Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza”, którą odwiedziło ponad 30 tys. widzów.
Co więcej katalog do tej wystawy spotkał się z ogólnopolskim zainteresowaniem nie tylko księgarń, ale i bibliotek uczelnianych oraz naukowych. Duże uznanie zyskała również książka wydana przez Muzeum Zamkowe dotycząca korony sandomierskiej, autorstwa dr hab. Tomisława Giergiela.
Miniony rok wyjątkowo dobrze wypada także w bilansie nabytków Muzeum Zamkowego i również określany jest mianem rekordowego.
– Placówka wzbogaciła się o 13,5 tys. różnych obiektów, wśród których dominowały zabytki archeologiczne oraz, w znacznie mniejszej liczbie z dziedziny etnografii, literatury i sztuki – poinformowała Kinga Kędziora, zastępca dyrektora Muzeum Zamkowego.
– Wśród tych nabytków 10 pochodzi z zakupów, które dokonało muzeum. Są to m.in. dwie mapy, trzy srebra stołowe, moneta Władysława Łokietka przypisywana mennicy w Sandomierzu i XVII-wieczna rycina królewicza Władysława IV Wazy. Oprócz tego udało się przeprowadzić konserwację 42 zabytkowych obiektów, w tym trzech bierek unikatowych szachów sandomierskich oraz pamiątek po Jarosławie Iwaszkiewiczu – wymieniła.
W ubiegłym roku, dzięki środkom pochodzącym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z urzędu marszałkowskiego w Kielcach, muzeum kupiło nieruchomość przy ul. 15 Sierpnia w Sandomierzu, która przeznaczona będzie na cele magazynowe i pomieszczenia administracyjne.