W niedzielę (28 stycznia), po raz 32. zabrzmi charakterystyczna melodia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebrane w tym roku pieniądze zostaną zostaną przeznaczone na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania oraz rehabilitacji chorób płuc u pacjentów leczonych na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.
Przez ostatnie lata, dzięki orkiestrze, do kieleckich szpitali trafił specjalistyczny sprzęt, m.in. inkubatory, pompy insulinowe i aparaty USG. Mimo to, jak zaznacza doktor Macieja Szczukocki, pediatra z Kliniki Chorób Dziecięcych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, wciąż potrzebne są nowe urządzenia.
– Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to jest takie ogólnopolskie święto. To ważny dzień, w którym wszyscy możemy poczuć się wspólnotą. W dobie pandemii, zapotrzebowanie na sprzęt do diagnostyki pulmonologicznej, ogromnie wzrosło. Sprzęt ten jest kluczowy w codziennej diagnostyce chorób płuc. Koszty są wysokie, dlatego cieszymy się, że w tym roku przekazano pieniądze na pulmonologię. Nasza placówka zbiera fundusze na specjalistyczny sprzęt, a w niedzielę będą udzielane konsultacje – powiedział doktor Maciej Szczukocki.
Tegoroczną akcję można wspierać poprzez wpłaty na konto, do puszek, a także licytację. W tym roku, w Domu Środowisk Twórczych będzie można wziąć udział w charytatywnej aukcji. Jarosław Bukowski, dyrektor placówki podkreśla, że wśród licytowanych przedmiotów znajdziemy wiele perełek.
– Mamy bardzo bogaty wybór przedmiotów do licytacji, a ja osobiście patrzę na to z pewnym zdumieniem, ponieważ mamy ponad sto pozycji, które będziemy musieli wylicytować w trzy godziny, co oznacza, że statystycznie będziemy mieli zaledwie dwie minuty na jeden przedmiot. Dlatego serdecznie zachęcam wszystkich chętnych do przybycia w niedzielę o godzinie 17.00 do Pałacyku, aby wziąć udział w licytacji. Mamy np. złote serduszko z 1996 roku, które zostało wyprodukowane przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To serduszko zostało przekazane nam przez byłego marszałka województwa, Franciszka Wołodźko, który sam wylicytował je w roku 1996 i teraz postanowił je przekazać dalej. Oprócz tego, mamy do zaoferowania dwa samochody. Po pierwsze, tradycyjną Skodę Octavię, która od 24 lat wspiera naszą Orkiestrę w Kielcach. Zasada jest taka, że osoba, która kupi Skodę, może z niej korzystać przez rok, po czym samochód ponownie zostaje przekazany na licytację. Przez te 24 lata Skoda zebrała już prawie 150 tys. zł, a teraz ponownie będzie dostępna na licytacji. Drugim samochodem jest maluch, który uczestniczył w rajdzie Złombol, podróżując przez całą Europę. Jest w dobrym stanie, choć ma kilka śladów użytkowania, co nadaje mu swego rodzaju uroku. Mam nadzieję, że oba te samochody przyczynią się do wzbogacenia naszego konta charytatywnego – dodał Jarosław Bukowski.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to nie tylko wydarzenie charytatywne, ale także mobilizacja setek wolontariuszy. W dniu finału, każdy z nich miał możliwość bezpłatnego korzystania z miejskich autobusów w Kielcach. Wolontariusz musi mieć ze sobą legitymację wydaną przez organizatorów finału.