Tegoroczna zbiórka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywa się pod hasłem: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Podczas ubiegłorocznego finału Fundacja WOŚP zebrała 243 259 387,25 zł. Jaki będzie tegoroczny efekt działań wolontariuszy? Jedno jest pewne: zebrane pieniądze mają być przeznaczone na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.
Tegoroczny finał WOŚP owocuje w liczne wydarzenia, które zapowiadało Radio Kielce.
BUSKO-ZDRÓJ
W Pacanowie finałowe granie WOŚP odbywa się w Centrum Bajki. Tu Orkiestra gra na medal dzięki wielu ludziom dobrej woli: wolontariuszom, pracownikom Centrum , artystom, KGW ze Zborówka Nowego i Zborówka, licznym sponsorom i licytującym.
KAZIMIERZA WIELKA
„Koncert z serduszkiem” to główne wydarzenie przygotowane przez sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kazimierzy Wielkiej. Koncert rozpoczął się o godz. 13.00 w domu kultury. Trwają tam licytacje firmowych gadżetów od fundacji Jurka Owsiaka oraz występy miejscowych zespołów.
KIELCE
Ponad tysiąc wolontariuszy zaopatrzonych w specjalne puszki oraz identyfikatory Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyruszyło na ulice Kielc. Pierwszych kwestujących można było spotkać już około godziny 7.00.
Tegoroczne hasło akcji brzmi: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Zebrane pieniądze mają być przeznaczone na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.
Oprócz tradycyjnego kwestowania na ulicach, była także możliwość zabrania wcześniej puszki do miejsca pracy i przeprowadzenie tam zbiórki. Z takiej opcji skorzystała jedna z kieleckich firm. Jej przedstawicielka podkreśla, że od wielu lat w tej sposób włączają się w zbiórkę na rzecz WOŚP.
– Puszkę stawiamy zawsze na recepcji w widocznym miejscu, tak aby zarówno nasi pracownicy jak i odwiedzający nas goście, którzy zechcą wesprzeć WOŚP mieli taką możliwość. W tym roku skorzystaliśmy także z e-skarbonki. Dzięki temu te osoby, które nie mogły pojawić się u nas osobiście, mogły dokonać wpłaty online – wyjaśnia.
O godz. 14.00 na scenie przy Kieleckim Centrum Kultury będzie można zobaczyć wokalne i taneczne występy artystyczne, które będą przeplatane aukcjami.
Z kolei w Domu Środowisk Twórczych im. Tomasza Zielińskiego w Kielcach licytacje rozpoczną się o godzinie 17.00. Na stronie internetowej wosp.kielce.pl można zobaczyć zdjęcia i opisy wszystkich przedmiotów przekazanych na tegoroczną edycję akcji.
Kulminacyjnym momentem 32. finału WOŚP będzie „Światełko do nieba”, czyli pokaz laserów, który odbędzie się o godz. 20.00 w pobliżu sceny przy KCK.
W Kielcach w akcję zbierania pieniędzy dla potrzebujących zaangażowanych jest ponad tysiąc wolontariuszy. Wśród nich można spotkać między innymi uczniów Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku z koła sokolniczego, którzy kwestują z nietypowym gościem, jakim jest myszołowiec towarzyski.
Jak mówi Weronika Żak, ptak budzi duże zainteresowanie mieszkańców.
– Przeważnie są trochę zaskoczeni, ponieważ na co dzień nie mają możliwości spotkać takiego ptaka. Myszołowiec towarzyski został zakupiony przez naszą szkołę, abyśmy mogli ćwiczyć sokolnictwo oraz sztukę układania ptaków drapieżnych. Ptak jest przystosowany do życia wśród ludzi, dlatego nie reaguje agresywnie na spotkania z mieszkańcami. Cała akcja jest przez mieszkańców odbierania niezwykle pozytywnie, warto pomagać – dodaje.
Mieszkańcy stolicy województwa świętokrzyskiego, którzy chętnie wrzucają swoje datki do puszek podkreślają, że jest to wyjątkowa akcja nie tylko na skalę kraju, ale całego świata.
– My Polacy pomaganie mamy we krwi. Każdy z nas pomaga oczywiście na tyle, na ile może. Nie znam drugiego takiego kraju, który ma w ten sposób zorganizowaną akcję pomocy. Myślę, że zostanie to z nami na długie lata. To bardzo szczytny cel, bo za nasze wpłaty kupowany jest sprzęt, który pozwala ratować życie. To nieoceniona sprawa, dlatego będziemy wspierać tę akcję – podkreślają.
W Kielcach o godzinie 17.00 w Domu Środowisk Twórczych im. Tomasza Zielińskiego rozpoczęły się aukcje.
Jak informuje Jarosław Bukowski, dyrektor placówki do zlicytowania jest ponad sto różnych przedmiotów, co stanowi spore wyzwanie, biorąc pod uwagę, że trzeba będzie tego dokonać w ciągu trzech godzin.
– Można między innymi nabyć koszulę reprezentanta Polski w piłce nożnej Kamila Grosickiego z autografem, czy czerwoną kartkę z autografem jednego z najlepszych sędziów piłkarskich na świecie, Szymona Marciniaka. Jest także dużo prac artystycznych oraz porcelanowych przedmiotów, między innymi wykonanych w Ćmielowie – wylicza.
Kulminacyjnym momentem 32. finału będzie „Światełko do nieba” – pokaz laserów, który odbędzie się o godzinie 20.00 w pobliżu sceny przy Kieleckim Centrum Kultury.
32. Finał @fundacjawosp. Aleksandra Rutkowska (rzeczniczka #WOŚP): gramy dla wszystkich grup wiekowych. Potrzebujemy bardzo nowoczesnego sprzętu, który pozwoli diagnozować i rehabilitować pacjentów w różnym wieku | @RadiowaJedynkahttps://t.co/IdmS9f234t
— PolskieRadio24.pl (@PR24_pl) January 3, 2024
KOŃSKIE
OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI
Pobiegli dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ostrowieckim Parku Miejskim odbyła się 7 edycja biegu „Policz się z cukrzycą”. Wydarzenie jak co roku cieszyło się dużą popularnością.
Anna Bober, prezes Stowarzyszenia „OstroBiec”, które zorganizowało bieg powiedziała, że trasy zostały przygotowane w taki sposób, aby mógł wystartować każdy. – Po raz 7 biegamy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy pod hasłem „Policz się z cukrzycą”. Jest to bieg charytatywny podczas, którego zbierane są pieniądze na pompy insulinowe dla kobiet w ciąży – wyjaśnia.
Długość tras wynosiła od 1,5 do 5 km. Natomiast dla dzieci przygotowano dystanse od 100 do 500 metrów.
Jesteśmy gotowi! do policyjnego zabezpieczenia 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy♥️👮♂️🛡️#SłużbyDlaWOŚP #wośp2024 #polskapolicja #pomagamyichronimy pic.twitter.com/Q2HxmftnFL
— Polska Policja 🇵🇱 (@PolskaPolicja) January 26, 2024
SANDOMIERZ
W Sandomierzu jedną z atrakcji Finału WOŚP był pokaz zorganizowany przez strażaków.
W Osieku 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy stanowi doskonałą okazję do promocji lokalnych talentów.
W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury dzieci przedszkolne, uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy oraz formacje działające przy domu kultury mają okazję zaprezentować swoje umiejętności podczas wydarzenia.
Występy są przeplatane licytacjami, a Burmistrz Osieka Rafał Łysiak, wystawił na jedną z nich kolację, na którą osobiście zaprosi osobę, która wylicytuje tę propozycję.
– Wielka Orkiestra gra w Osieku po raz 21. i zawsze w to wydarzenie zaangażowana jest cała gmina, zarówno placówki podległe jak i firmy oraz różne instytucje, z czego jestem bardzo zadowolony, ponieważ chodzi o to, aby jak najwięcej pieniędzy zebrać na ten szczytny cel – podkreślił.
Na ulicach Osieka nie brakuje wolontariuszy z puszkami, a ludzie chętnie wrzucają do nich pieniądze. Urszula i Józef Jaworscy podzielili się swoimi refleksjami z Radiem Kielce, przyznając, że zawsze wspierają działania Orkiestry, nawet udając się raz do Warszawy, by osobiście zobaczyć, jak wygląda finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w stolicy.
– To jest coś dobrego, więc jak tego nie wspierać, tym bardziej, że widać efekty tej akcji. Na szpitalnych sprzętach widać serduszka Fundacji. To naprawdę budujące, że to wszystko pochodzi od ludzi – od wszystkich, którzy wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy – podsumował pan Józef.
Na licytację trafiły także gadżety przekazane przez wojewodę świętokrzyskiego oraz różne firmy, w tym między innymi przeloty helikopterem. Koncerty będą trwały do godziny 20, po czym odbędzie się światełko do nieba.
W Koprzywnicy quady, ciągniki rolnicze, motocykle, samochody strażackie, a nawet koparka – tak zróżnicowany był skład maszyn, które wzięły udział w paradzie pojazdów wszelakich z okazji 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Mieszkańcy, którzy obserwowali to wydarzenie, byli pod ogromnym wrażeniem, gdyż wzięło w nim udział ponad 80 różnorodnych pojazdów. Kierowcy nie szczędzili sygnałów dźwiękowych.
– To bardzo udana parada, cieszę się, że tak dobrze to się udało, na następny rok na pewno będzie jeszcze więcej tych pojazdów – mówili.
– Parada była naprawdę udana, bardzo bardzo mi się podobało. Duża różnorodność pojazdów, dobra energia, piękna pogoda, wszystko na plus – dodała jedna z mieszkanek Koprzywnicy.
Teraz wydarzenia związane z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy odbywają się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Na scenie można zobaczyć lokalnych artystów oraz formacji działających przy domu kultury. Występują zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli, w tym zespół Powiślanie. Dostępne są stoiska z gadżetami WOŚP oraz kawiarenka z domowymi ciastami, a także odbywają się licytacje.
WOŚP to przede wszystkim wolontariusze, wśród nich Martyna Gawron.
– Ludzie chętnie wspierają tę akcję, wrzucając pieniądze do puszek, uśmiechają się, rozmawiają, a często również chwalą się, że ich dzieci lub wnukowie również kwestują, to bardzo pozytywne – dodała.
Światełko do nieba rozbłyśnie w Koprzywnicy o godzinie 21.
STARACHOWICE
Kilkaset osób stanęło na starcie biegu w Starachowicach, który odbył się w ramach 32 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zorganizowało go stowarzyszenie Zabiegane Starachowice.
Wokół zalewu Lubianka wyznaczono dwie trasy. Łatwiejszą dla amatorów i trudniejszą dla zaawansowanych sportowców. Jak podkreślał organizator wydarzenia Ireneusz Gwóźdź pobiec mógł każdy. – Wystarczy się przygotować, zrobić rozgrzewkę i nie startować zbyt ostro. Nie jest ważny wynik, choć na pewno każdy chce się wykazać kondycja sportową, ale udział w biegu – zwraca uwagę.
Na starcie stanęli dorośli i dzieci, a wszyscy podkreślali, że wydarzenie łączy cel charytatywny i możliwość aktywności sportowej. – Jesteśmy na każdym biegu, który jest organizowany przez Zabiegane Starachowice, lubimy spędzać czas aktywnie, a dziś jeszcze można wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Pogoda też dopisała, a atmosfera jest bardzo przyjemna – mówili uczestnicy.
Podczas biegu zbierane były pieniądze do puszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Starachowickie morsy zanurzyły się dziś w zimne wody zbiornika Piachy, aby wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
Od wielu już lat miłośnicy zimnych kąpieli zrzeszeni w Starachowickim Klubie Morsów „Wektor”, czyli zimnolubni o gorących sercach są częścią orkiestrowego grania. Była więc wspólna kąpiel w rytmie orkiestrowych hitów, efekty pirotechniczne i ognisko. W tym roku do morsów z klubu „Wektor” dołączyła zaprzyjaźniona ekipa Morsowych Wiedźm Świętokrzyskich. Wśród nich Ilona Traczyk szefowa starachowickiego sztabu WOŚP.
– Klub Morsów „Wektor” zawsze gra z Orkiestrą. Ja dziś najpierw wchodzę do zimnej wody, a potem zapraszam na wielki finał w Sali Olimpia urzędu Miejskiego. Będą koncerty, licytacje i wspólna zabawa – zachęca.
Finał rozpocznie się o 16.00, a wśród ofert do licytacji jest np. przejażdżka STAR-em.
WŁOSZCZOWA
Finał WOŚP we Włoszczowie został poprzedzony morsowaniem w specjalnie na tą okazję przygotowanym przez strażaków zbiorniku wodnym.
Orkiestra zagrała także w Kluczewsku. Finałowi towarzyszy hasło „Tu wszystko gra OK!”.
Do tej akcji włączyli się również mieszkańcy gminy Kluczewsko, MorsoManiacy jak również miejscowy dzielnicowy Rafał Tomczyk. Odbyła się loteria fantowa, w której każdy los był wygrany. Najmłodsi uczestnicy mieli możliwość malowania twarzy. Mieszkańcy przygotowali domowe wypieki, a Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Dobromierz umiliła czas swoim występem.