Starachowiccy lekarze przeprowadzili skomplikowany zabieg udrożnienia tętnic wieńcowych z wykorzystaniem pompy zastępującej pracę serca.
Dla 68-letniej pacjentki była to jedyna szansa na przywrócenie prawidłowego przepływu krwi i uratowanie życia. Jej stan zdrowia uniemożliwiał podjęcie innych metod operacyjnych – informuje rzecznik szpitala Małgorzata Kałuża.
– Ze względu na stopień trudności zabieg podzielony został na trzy etapy. W pierwszej kolejności chirurg naczyniowy przystąpił do udrożnienia tętnic obwodowych, przez które konieczne było poprowadzenie prowadnika do serca. Następnie kardiolodzy skupili się na podłączeniu tzw. pompy Impella, która na czas zabiegu zastąpiła serce pacjentki. Urządzenie przepompowując krew z lewej komory do aorty zapewniło właściwe ukrwienie mózgu i organów wewnętrznych, co pozwoliło zespołowi podjąć działania ratujące życie kobiety. Dzięki wykorzystaniu pompy można było wykonać właściwą część zabiegu, a mianowicie udrożnić zwężone tętnice wieńcowe i przywrócić właściwy przepływ krwi do serca – mówi.
To był piąty zabieg z wykorzystaniem pompy Impella wykonywany w Pracowni Hemodynamiki starachowickiego szpitala, ale pierwszy przeprowadzony z połączeniem wszystkich trzech metod operacyjnych.
Złożona i skomplikowana interwencja kardiologiczna została wykorzystana do celów warsztatowych. Podczas zabiegu lekarze z Lublina i Kielc szkolili się w wykorzystaniu pompy zastępującej pracę serca, a starachowiccy lekarze doskonalili się w technikach udrażniania tętnic wieńcowych.