W piątek (2 lutego) Kościół Katolicki obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego, w Polsce nazywane Świętem Matki Bożej Gromnicznej. Tego dnia kończy się przedłużony okres Bożego Narodzenia. Jest to wiec ostatni dzień na śpiewanie kolęd, a także czas na rozebranie choinek i szopek bożonarodzeniowych.
– Choć w centrum liturgii zawsze jest Chrystus, to w naszym kraju podczas uroczystości Ofiarowania Pańskiego podkreślamy akcent maryjny – mówi o. Andrzej Włodarczyk, kapucyn. Katolicy przynoszą tego dnia na msze gromnice, będące symbolem Maryi.
– Zapewne wiele osób pamięta i praktykuje, że gdy jest burza i biją gromy to stawiamy w oknie tę świecę (stąd nazwa gromnica), która była poświęcona w dzisiejszą uroczystość. Ma ona chronić, jednak nie jako amulet, ale przez wiarę. To oznacza, że wzywamy orędownictwa Tej, która przyniosła światu Chrystusa – Światło, aby to Boże światło napełniało nasze serca i domostwa pokojem i chroniło nas od wszelkich niebezpieczeństw – wyjaśnia kapłan.
Osoby, które uczestniczyły w dzisiejszej mszy świętej podkreślały, że gromnica jest dla nich ważnym symbolem. W wielu domach od zawsze była świętością, symbolizowała światło chroniące od wszystkiego, co złe i niebezpieczne. Zapalało się ją także przy osobie umierającej.
– Każdy chce żyć w świetle, żeby nie chodzić w ciemności, i ja też – mówiła jedna z naszych rozmówczyń. Niektórzy postanowili, mimo wiatru, spróbować donieść zapalone świece do domu. Nasi rozmówcy podkreślali, że zostali wychowani w szacunku do tradycji, którą kultywują, stąd ich obecność na mszy świętej w tym dniu. Zwracali także uwagę na swoje przywiązanie do kultu Maryi.
Od 1997 roku, 2 lutego przypada także Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Tego dnia wierni poprzez składane ofiary wspierają materialnie zakony klauzurowe. W diecezji kieleckiej są to cztery klasztory: Sióstr Bernardynek w Chęcinach i w Świętej Katarzynie, Karmelitanek w Kielcach i Norbertanek w Imbramowicach.
W diecezji kieleckiej są także wszystkie formy życia konsekrowanego: siostry zakonne, zakonnicy, instytuty świeckie, dziewice, wdowy i wdowcy konsekrowani oraz pustelnicy. W sobotę (3 lutego) ich przedstawiciele o godz. 11.00 wezmą udział we Mszy św. w Bazylice Katedralnej, podczas której odnowią swoje śluby i przyrzeczenia.