W Sanktuarium Maryjnym w Sulisławicach zawieszono replikę cudownego obrazu Matki Bożej Bolesnej.
Awers i rewers umieszczono na ścianach przed ołtarzem głównym, aby wierni mogli podziwiać dzieło pochodzące z drugiej połowy XV wieku. Oryginał jest bowiem bardzo mały i ma zaledwie 22 cm na 22 cm. Replika jest znacznie większa, jej wymiary to 130 cm na 130 cm. Wykonano ją techniką komputerową.
Ojciec Edward Żakowicz, kustosz sanktuarium zwraca uwagę, że replika pozwala dojrzeć wszystkie szczegóły i popatrzeć z bliska w oczy Maryi i jej Syna. Przy obrazie ustawiono klęczniki, a niedługo to miejsce zostanie dodatkowo oświetlone.
Obraz słynie wieloma łaskami i cudami. Przedstawia Matkę Boską podtrzymującą i opłakującą cierpiącego Chrystusa. Wizerunek został namalowany temperą na desce o kredowym podkładzie, należy do zabytków malarstwa gotyckiego szkoły sądeckiej.
Obraz był wiekiem bursy podróżnej, czyli drewnianej skrzyneczki na naczynia liturgiczne używanej przez kapelana podczas mszy polowych oraz wizyt u chorych i rannych na polach bitew.
Wizerunek około 1610 roku przywiozła do Ruszczy, niedaleko Sulisławic córka popa, Dorota Ogrufina. Było to po wojnie polsko-rosyjskiej, a kobieta była branką miejscowego dziedzica. Wydana za mąż za kościelnego z Sulisławic przekazała obraz tutejszemu kościołowi.