Cenne dokumenty dotyczące dziejów Sandomierza zostały zakonserwowane przez Bibliotekę Diecezjalną.
Przeprowadzono również ich digitalizację, dzięki czemu są ogólnodostępne w internetowym serwisie Polona. To najstarsze zachowane księgi miejskie oraz akta sądowe. Dokumenty pochodzą z drugiej połowy XVI wieku i są napisane po łacinie.
Ksiądz Piotr Tylec, dyrektor Biblioteki Diecezjalnej jest zdania, że historycy, naukowcy i regionaliści znajdą tam bogaty materiał o Sandomierzu.
– Przeglądając księgi można zauważyć, że niektórzy pisarze podchodzili do swojego zadania bardzo starannie, inni pisali niedbale – zauważa duchowny.
Wraz z księgami miejskimi konserwację przeszły również akta sądu ławniczego i wójtowskiego. Spisano tam sprawy sporne pomiędzy mieszczanami sandomierskimi, sprawy karne oraz wyroki w tych sprawach.
Ciekawostką jest to, dlaczego akurat księgi miejskie oraz akta sądowe trafiły do kapitularza, a nie do archiwum miejskiego. Zdaniem księdza Piotra Tylca podczas I lub II wojny światowej ktoś uznał, że dokumenty będą bardziej bezpieczne w kapitularzu katedralnym, niż w miejskim archiwum i dlatego tam je umieszczono.
W ramach tego samego projektu Biblioteka Diecezjalna przeprowadziła konserwację dokumentów dotyczących stanowisk kapituły kolegiackiej i katedralnej w Sandomierzu wobec wydarzeń politycznych i wojennych. Teczki i księgi z lat 1575-1854 zawierają między innymi korespondencję, rejestry poborowe, wykazy pogłównego i podymnego, spisy dóbr takich, jak złoto i srebro przekazywane przez księży na potrzeby państwowe. Zakonserwowany został także album litograficzny oraz pisma i mowy polityczne.
Koszt wszystkich prac wyniósł prawie 239 tys. zł. Biblioteka Diecezjalna otrzymała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki w kwocie 215 tys. zł.