– Dom Katolicki przeszedł transformację, można powiedzieć, że powstał na nowo – powiedział dzisiaj podczas otwarcia obiektu po gruntownym remoncie biskup diecezji sandomierskiej, Krzysztof Nitkiewicz.
Jednocześnie hierarcha podkreślił, że Dom Katolicki będący ważnym miejscem dla społeczności, ma służyć wszystkim.
– To ma być miejsce spotkania różnych kultur, poglądów i różnych wizji świata. Jednocześnie jako Kościół chcemy szerzyć ideę wynikającą z Ewangelii tzn. dobrą nowinę – powiedział biskup Nitkiewicz. Wyraził również nadzieję, że w Domu Katolickim będą miały miejsce różnorodne wydarzenia kulturalne i społeczne, takie jak koncerty, debaty, konferencje oraz projekcje filmowe.
Ksiądz Tomasz Zdyb, który pełni funkcję dyrektora Domu Katolickiego, aktywnie zachęcał do współpracy. Ta rozpoczęła się już z Sandomierskim Centrum Kultury. Kamila Kremiec-Panek, dyrektor SCK, podkreśliła potencjał, jaki oferuje Dom Katolicki jako miejsce organizacji wydarzeń kulturalnych, zwłaszcza ze względu na swoją dużą salę widowiskową mogącą pomieścić ponad 300 osób, czego brakuje w Porcie Kultury.
Zapowiedziała organizowanie różnorodnych wydarzeń, w tym dużych koncertów. Najbliższy z nich planowany jest na 10 marca, na którym wystąpi Halina Frąckowiak, a kolejny będzie związany z obchodami św. Patryka.
Paweł Sobczyński, inspektor nadzoru inwestorskiego, opowiedział o wyzwaniach związanych z remontem, szczególnie stabilizacji stref fundamentowych Domu Katolickiego. Największym zadaniem było wykonanie żelbetowego gruntu, który wzmocnił konstrukcję budynku.
W ramach remontu Domu Katolickiego wymieniono dach, wszystkie okna i drzwi, instalacje oraz źródła ciepła, odnowiono elewację. Nowością jest otwarcie niedostępnego dotąd balkonu, na którym znajduje się 16 miejsc siedzących. Elementy ozdobne ścian sali widowiskowej zostały odnowione, zainstalowano nowe oświetlenie i nagłośnienie. Układ pomieszczeń pozostał taki sam, zmieniono jedynie wystrój sali malinowej, która stała się pistacjową.
Koszty remontu, wraz z wyposażeniem, wyniosły ponad 5,5 mln złotych i zostały pokryte z różnych źródeł finansowania, w tym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Siarkopolu w Grzybowie i Tarnobrzegu, a także od prywatnych sponsorów i Kurii Diecezjalnej.
Dom Katolicki w Sandomierzu, otwarty i poświęcony w 1938 roku przez biskupa Jana Kantego Lorka, odgrywał różne role przez lata, m.in. jako kino, które zostało zamknięte na przełomie lat 70. i 80. Ze względu na pękanie ścian, budynek został zwrócony Kurii Diecezjalnej na początku lat 90., przeszedł gruntowny remont i ponownie otworzono go w 1993 roku. Od tego czasu nie był poddawany większym modernizacjom.
Uroczyste otwarcie Domu Katolickiego połączone było z występem zespołu Racławice oraz prezentacją historii budynku i etapów prac remontowych. Podczas ceremonii podziękowano sponsorom, a wieczór zakończył się koncertem Macieja Miecznikowskiego.