Przy Centrum Zdrowia Psychicznego w Kielcach, znajdującym się przy ulicy Kusocińskiego, powstanie poradnia asystentów zdrowienia.
Jak poinformował dr Konrad Leksa, kierownik centrum – asystent zdrowienia, to nowy zawód medyczny, wykonywany przez osobę po przebytym kryzysie choroby psychicznej, która przeszła szkolenie przygotowujące do wsparcia pacjentów w drodze do wyzdrowienia.
– Dotyczy to pacjentów, którzy mają „lęk białego fartucha”, mają trudności w zgłoszeniu się do psychiatry w obawie przed ostracyzmem – dodał.
– Asystent zdrowienia swoją postawą pokazuje, że z kryzysu zaburzenia psychicznego można wyjść. Te osoby są absolutnie potrzebne w dotarciu do pacjentów najgorzej współpracujących. Wspomagają lekarzy w opiece nad chorymi – podkreślił.
Dr Konrad Leksa poinformował, że asystenci zdrowienia od trzech lat prowadzą w centrum Klub Pacjenta, który działa na zasadzie: wejdź, zobacz, zostań. Każda osoba może z tego klubu skorzystać, bez skierowania. Jest to miejsce, gdzie odbywa się również motywacja do leczenia, ale też edukacja związana z zaburzeniami psychicznymi.
Gość Radia Kielce powiedział, że udzielana w poradni asystenta zdrowienia pomoc będzie wiązała się z edukacją, motywacją oraz wskazaniem możliwości dalszej terapii.
– Od opieki środowiskowej, realizowanej przez zespół leczenia środowiskowego, który jest w stanie dojechać do domu pacjenta, poprzez poradnię zdrowia psychicznego i oddział dzienny psychiatryczny ogólny. Jeśli inne metody oddziaływania psychiatrycznego nie są skuteczne, wówczas następuje skierowanie do oddziału szpitalnego – wyjaśnił.
Dr Konrad Leksa podkreślił, że wcześniej była jedynie możliwość leczenia w oddziale całodobowym lub poradni, w tej chwili to środowisko przejmuje opiekę nad pacjentem.
– Większość pacjentów z depresją i nerwicą nie jest hospitalizowana, ale leczona ambulatoryjnie. Dotychczas nie było jednakże alternatywy opieki środowiskowej dla osób słabo współpracujących w terapii zaburzeń psychicznych, które na przykład przeszły ciężkie traumy, nie są w stanie opuścić domu i potrzebują wsparcia także psychologicznego. Dlatego też reforma opieki zdrowia psychicznego szła w stronę środowiska – dodał.
Dr Konrad Leksa poinformował, że do poradni asystenta zdrowienia można zgłaszać się od 1 marca, w każdy wtorek, od godz. 7.00 do godz. 14.35. Podkreślił, że wizyta w Centrum Zdrowia Psychicznego w Kielcach odbywa się bez skierowania. Pacjent jest kwalifikowany do poradni lub do oddziału psychiatrycznego. W sytuacjach nagłych osoba potrzebująca pomocy natychmiast kierowana jest do izby przyjęć szpitala. Opieka jest bezpłatna.
Gość Radia Kielce przyznał, że społeczeństwo wciąż niestety stygmatyzuje osoby cierpiące na choroby psychiczne, dlatego obawiają się one ujawniać swój problem. Aby temu zapobiegać powołano właśnie poradnię asystenta zdrowienia, która ma ułatwić pacjentom opiekę, motywować ich, by zgłaszali się po pomoc.
Specjalista dodał, że depresja coraz częściej dotyka osób aktywnych zawodowo i społecznie, które odniosły życiowy sukces, co wiąże się z presją społeczną, stresem i codziennym „zagonieniem”. Zaprosił jednocześnie osoby, które mają jakiekolwiek wątpliwości, co do swojego stanu psychicznego, aby zgłaszały się do centrum przy ulicy Kusocińskiego na wizytę konsultacyjną.
W środę, 23 lutego, z bezpłatnych porad specjalisty psychiatrii będzie można skorzystać także w sali obsługi klienta Narodowego Funduszu Zdrowia przy alei IX Wieków Kielc 2a. Akcja rozpocznie się o godz. 10 i potrwa do 13.